Kommentaar – Mida on oodata uuelt teatriaastalt?

TAMBET KAUGEMA

Kui arvestada, et Merkuur jätkab retrograadset liikumist ja seapõrnal on plekid, siis võib julgelt ennustada, et alanud aastal ei kao teatri mitmekesisus ja rohkus kuhugi. Suundumus pigem süveneb. Iseasi, et selles ülekülluses ei pruugi kõigile publikut jätkuda ning väiksemate ettevõtmiste puhul tuleb tegijail leppida peamiselt sugulaste-sõpradega, ent kui onupoeg Abja-Paluojalt koos oma seitsmeliikmelise perega ikka kohale sõidab, saab saali enam-vähem täis küll. Seega, teatri rohkuse ja mitmekesisuse puhul on esmatähtis, kuidas kvantiteet nüüd kvaliteediks konverteerida.

Punase kuke aastal pole kahtlust, et üheks tähtsündmuseks kujuneb Viljandis Valuoja kaldapealsel enam-vähem sama karva Ugala teatrimaja taasavamine. Märtsi keskpaika kavandatud „Nähtamatu daami“ esietendusele järgnevad kuud saavad olema rahvarohked: kõik tahavad ju oma silmaga näha renoveeritud teatrit ning viimati 35 aastat tagasi Ugalas lavastanud Lembit Petersoni nimi sisendab vaatajaisse samuti kindlust, et kehva lavastusega ei saa tegu olla. Küll aga võib aasta teisel poolel tulla publikuhuvi osas väiksemaid tagasilööke, sest Ugala suur saal on Viljandi kohta ikka päris pirakas.

Jaanuari lõpuni oodatakse soovi­avaldusi neilt, kes ihkavad alates suvest hakata Rakvere teatri kunstiliseks juhiks. Praegune juht Üllar Saaremäe pole oma kandideerimisest veel teatanud, ent mitmed loodusemärgid – näiteks see, et kalurite päeval lendasid kajakad kõrgelt – viitavad päris selgelt tema kandideerimisele ja tagasivalituks osutumisele. Kõhutunne, iga ennustaja truu kaaslane, ütleb aga, et ühe teise repertuaariteatri kunstiline juht otsustab ise ja vabatahtlikult lavastamise ja näitlemise kasuks ning vabastab ametitooli uuele tegijale.

Viljandi kultuuriakadeemia lõpetab suve hakul taas lend noori näitlejaid ja lavastajaid, kellest kindlasti mitte kõik ei leia endale kohe palgatööd mõnes teatris – selle ennustamiseks ei pea kaheksajalg Pauli vaimu käest kinnitust küsima. Küll aga näitavad kaardid, et populaarse sõidujagamisteenuse eeskujul hakatakse üha rohkem kasutama ka palgajagamist – nii nagu novembrist said Kuressaare Linnateatris palgale kahe asemel neli hiljutist lavakooli lõpetanut, kes olid valmis kursusekaaslasega palga pooleks tegema.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht