Kuus näidendit, mis võlusid ja veensid

Eesti Teatri Agentuuri juht Kirsten Simmo: „Võistluse tase oli tugev noortenäidendite osas, lastenäidendid jäid kahvatumaks.“

TAMBET KAUGEMA

Eesti Teatri Agentuuri laste- ja noortenäidendite võistluse žürii valis 26 laekunud töö seast välja kuus auhinda ja esiletõstmist väärinud teksti. Esikoha pälvis Reeli Reinausi „Maailm, kuhu ma kuulun“. Žüriisse kuulusid raamatukogutöötaja Krista Kumberg, psühholoog ja näitleja Rita Rätsepp, VAT-teatri dramaturg Mihkel Seeder, Liis Sein Eesti Lastekirjanduse Keskusest, Nukuteatri näitleja ja lavastaja Taavi Tõnisson ning Eesti Teatri Agentuuri juht Kirsten Simmo. „Puhtakujulisi lastenäidendeid oli võistlustööde hulgas alla kümne, suurem osa tekste oli mõeldud siiski vanemale koolieale,“ ütles Simmo.

Eesti Teatri Agentuur on korraldanud näidendivõistlusi 1995. aastast. Seekordne laste- ja noortenäidendite võistlus – eelmised olid aastatel 2002 ja 2010 – viidi läbi koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskuse ning VAT-teatri ja Nukuteatriga.

 

Milline oli seekord võistlustööde tase?

Tulemus oli nii ja naa. Võib-olla ootasime võistlusele natuke rohkem tekste. Kui seekord tuli näidendeid 26, siis eelmisele, 2010. aasta laste- ja noortenäidendite võistlusele laekus neid tunduvalt rohkem, 49. Ent kindlasti ei ole kvantiteet määrav.

Tase oli tugev noortenäidendite osas, lastenäidendid jäid kahvatumaks – ehkki ka nende seas oli tekste, mida võiks võtta ja kohe lavale panna. Auhinnatute sekka ei pääsenud need võib-olla sellepärast, et tööd polnud nii kõnekad, tegelased ei joonistunud nii huvitavatena välja või jäi puudu teemade aktuaalsusest. Puhtakujulisi lastenäidendeid oli võistlustööde hulgas alla kümne, suurem osa tekste oli mõeldud siiski vanemale koolieale. Ent oli saadetud ka näidendeid, mis žürii arvates läksid selle võistluse piiridest välja: oli lavalugusid noortest täiskasvanutest ja nende probleemidest, aga ka selliseid, mille puhul oli sihtrühma üldse võimatu määratleda.

 

Kirsten Simmo

Mart Laul

26 teksti seast valis žürii auhindamiseks välja kuus. Mille poolest osutusid need teistest paremaks, millega võlusid ja veensid?

Reeli Reinausi võidutöö „Maailm, kuhu ma kuulun“ osas oli žürii üllatavalt üksmeelne. See võlub usutavate karakteritega, näidendi ülesehitus on väga täpselt läbi mõeldud, midagi pole üleliia, samuti on sellel puudutav ja kaasahaarav teema – noore inimese eneseotsingud teda saatva psüühikahäire taustal. Raske teema tasakaalustuseks on kasutatud Skandinaavia mütoloogiat, sealseid mütoloogilisi tegelasi. Tasakaal selle ja tänapäeva käsitlemise vahel on oivaline, tahaks juba võimalikult ruttu näha seda näidendit teatrilaval.

Teise auhinna võitnud näidend „Kummituste suvi“ Jaanika Juhansonilt pälvis samuti žürii üksmeelse heakskiidu. See seikluslik põnevuslugu on kirjutatud imeilusas keeles. Näidendi peategelane on 6–8aastane tüdruk, kes elab koos oma isa ja vanaemaga. Tüdruk leiab endale surnuaialt sõbra, mängu tulevad tegelased teispoolsusest. Ka selles tekstis on hoitud hästi tasakaalus kriminaalseks kiskuv tõsine lugu ja unenäolised kontaktid teispoolsusega. Jaanika Juhansoni kirjutatud tekst on külluslik, nii saab seda lavastama asudes teha veelgi täpsemaks, siit-sealt pisut kärpida.

Kolmandaid auhindu anti välja kaks: Martin Nõmme „Kõik saab korda“ ning Tia Navi „Kas tead, kool?“. Mõlemad on samuti noortenäidendid, neis käsitletakse kooliteemasid, ent erisuguse vaatenurga alt. Martin Nõmme näidend toob sisse rahvusteema, mida ajakirjanduses on palju hekseldatud, kuid teatrilaval mitte – selle eest tuleb autorit tunnustada. Juttu tuleb 17aastase tõmmu poisi – tema isa on mustanahaline ja ema eestlane – eneseotsinguist. Millisena kujutab ta ennast ette täiskasvanuelus? Kas ta valib eesti identiteedi või tahab saada maailmakodanikuks? Neile küsimustele on lähenetud Eesti sümbolnähtuste, näiteks laulupeo, kaudu. Hästi kirjutatud näidend.

Tia Navi näidendis „Kas tead, kool?“ on rohkem stereotüüpseid tegelasi ja teemasid, ent pole otseseid näpuga näitamisi, sõnum on esitatud mõistlikus tonaalsuses. Tähtis, et peategelasteks on võetud noored, näidatakse nende kasvamist ja arenemist, elust teadlikumaks saamist. Sümpaatne on positiivse meesõpetaja roll sündmuste kujundajana.

Esiletõstmist väärisid kaks näidendit: Raivo Küti „Lootuste tänaval“ ja Laura Pürjema „Võõrandumine“. „Lootuste tänaval“ puudutas mitut žüriiliiget, seda eelkõige ühiskondlikult tundliku loo ja olustiku poolest, kuid mulle tundus see tekst pisut liiga melodramaatiline. „Võõrandumine“ on huvitav vormiotsinguline lühinäidend – hea näide, kuidas vormiga saab mängida, rohkem selliseid võistlusel polnudki.

 

Kuivõrd valmis on laekunud võistlustööd lavastamiseks?

Need tekstid, mis pälvisid auhinna, võiks mõni teater võtta kohe lavastada. Muidugi, alati saab teha täiendusi ja kärpeid, tekstiga edasi töötada, ent tegu on hästi kirjutatud ja viimistletud näidenditega. Tekstide puhul, mis esiletõstmist ei leidnud, jäi pahatihti tunne, et uks on justkui avatud, kutsutud mängu põnevad teemad ja tegelased, kuid neid pole edasi arendatud, kõik on jäänud pooleli.

 

Kas võistlustöödest kerkisid esile mingid populaarsed teemad ja suundumused?

Palju on koolilugusid, noorte tavapäraseid teemasid käsitlevaid näidendeid. Õige mitmes töös tõusis esile laste ja vanavanemate suhe – ilmselt viitab see tänapäevasele olukorrale, kus ema ja isa ei pruugi koos elada ja/või käivad välismaal tööl ning lapsed jäävad vanavanemate hoolde ja kasvatada. Näidendite sihtrühma arvestades oli kahju, et vanavanemate elu kirjeldamine oli kohati kukkunud välja värvikamalt ja tõusnud rohkem esile kui nende lapselaste oma, ehkki just nemad pidanuks olema peategelased.

Autorite osas tegi žüriile rõõmu, et võistlusest võtsid osa mitmed tunnustatud lastekirjanikud. Teatriga seotud inimesi oli paraku vähem.

 


Näidendivõistluse auhinnad:

I auhind: Reeli Reinausi „Maailm, kuhu ma kuulun“

II auhind: Jaanika Juhansoni „Kummituste suvi“

III auhind: Martin Nõmme „Kõik saab korda“ ja Tia Navi „Kas tead, kool?“

Esiletõstetud: Raivo Küti „Lootuste tänaval“ ja Laura Pürjema „Võõrandumine“

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht