Pealelend – Kaja Kann, raamatu „Nukukas Helle Laas“ koostaja

TAMBET KAUGEMA

Eesti Noorsooteatris esitletakse 5. novembril, legendaarse nukunäitleja, lavastaja ja lastekirjaniku Helle Laasi 80. sünnipäeval, elulooainelist raamatut „Nukukas Helle Laas“, mille on koostanud koreograaf ja kultuurikriitik Kaja Kann.

Millel raamat põhineb?

Raamatus on paralleelselt kaks liini: neljateistkümneks peatükiks jaotatud Helle Laasi viimaste aastate olemised ja tegemised, mis segunevad tema mälestustega. Püüdsime meenutada kõiki eluperioode: lapsepõlve ja noorusaega, Viljandi Ugala aegu, Nukuteatrisse tulekuid ja sealt minekuid.

Raamatus põimuvad väljamõeldis ja dokumentaalsus, elu ja teater: Helle Laas elas seda kõike läbi ja Kaja Kann pani kirja. Tegemist ei ole elulooraamatuga, pigem mälestuste ja kujutluste pilvega. Need mälestused ja kujutlused on siiski reaalsed. Helle võib vanduda, et just nii kõik need asjad olidki. Alguses hoidsin peategelase ja temast rääkijad lahus. Käisin mitme tema kolleegi ja sõbraga vestlemas, näitasin Hellele kogutud materjali ja tema hakkas siis vastu vaidlema või takka kiitma. Selles mõttes on dialoogid väljamõeldud.

Milline teatritegija on Helle Laas?

Uurisin ja puurisin teatritegemise põhimõtteid, aga sellele vastas ta selgelt, et tema ei ole teoreetik, ta on praktik. Midagi lugeja siiski nukuga koos laval olemisest teada saab. Rohkem on raamatus Hellest kui inimesest, selgelt joonistuvad välja tema iseloomujooned ja elulised põhimõtted, mida ta kindlasti rakendab ka oma töös. Ta on läbinisti aus. Vahel liiga otsekohene. Meile oli oluline mitte maalida võltsi pilti iginoorest ja energiast pakatavast vanainimesest. Üllatav oli näiteks see, et ta vihkab koosolekuid, tegemist olevat tühja mulaga. Ta on tegudeinimene. Ja kui meenutasime kõiki neid koosolekuid, kus ta on pidanud kaheksakümne aasta jooksul osalema, siis ma mõistan küll. Igal ajal on oma poliitpropaganda ja ideoloogiline surve, poliitikast hoiab Helle nii kaugele kui võimalik.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht