PEALELEND:Siret Paju , Drakadeemia tegevjuht ja kursuse juhendaja

Tambet Kaugema

Tulevasi näitekirjanikke koolitav Drakadeemia alustab õppeaastat, üheksa kuud kestvale baaskursusele võetakse vastu kuni 9. IX. Mida, miks ja mil viisil Drakadeemias õpetatakse?  Drakadeemia näidendikirjutamise kursuste eesmärk on lisada Eesti teatripilti värsket verd ja uusi põnevaid tekste. Teine oluline eesmärk on anda kirjutamisest huvitatud inimestele võimalus arendada oma oskusi, et nende tööd jõuaksid teatrilavale. Eestis on väga palju neid, kes kirjutavad nii-öelda sahtlisse. Oleks ju kahju, kui põnevad teatritekstid lähevad kaduma ainult seepärast, et autoritel puuduvad mõned olulised  tehnilised oskused ja teadmised. Drakadeemias on kaks õppesuunda: baaskursus ja edasijõudnute kursus. Baaskursusel omandavad osalejad oskuse analüüsida eri laadi näidendeid ja mõtestada oma kirjanikuidentiteeti ning kirjutavad hulga lühemaid ja ühe täispika näidendi. Erialakursuse raames on võimalik rakendada oma loomingut praktilistes lavastussituatsioonides ja arendada oma oskusi spetsiifilisemate teemade kaudu (dramatiseering,  noortenäidend, lavastusdramaturgi praktika jne). Õpitakse seminaride, loengute, praktika ja iseseisva töö vormis, samuti on olulisel kohal teatrikülastused, kohtumised teatriinimestega ja õppereisid.       

Kes on need õppejõud, kes algaval õppeaastal tulevasi näitekirjanikke õpetavad?

Põhikohaga õppejõud olen ainult mina. Sellel on selge põhjus: Eestis on vähem kui käputäis inimesi, kes oskavad õpetada näidendite kirjutamist. Neil kahel, kes lisaks minule seda oskavad, on lavakunstikoolis enda õpilastegagi käed-jalad tööd täis. Seepärast otsustasin algatada Drakadeemias õpetamise kursused. Loodetavasti saan nõnda endale kolleege ja õpetajaid mujalegi, kus ollakse huvitatud loovkirjutamise õppimisest. Küll aga toimuvad Drakadeemia kursuste käigus sagedased kohtumised teatripraktikutega. Kohtudes näitekirjanike, lavastajate ja näitlejatega, saavad arenevad autorid teada, kuidas teater toimib ja mida oodatakse autorilt. Lisaks on need kohtumised suurepärane võimalus luua kontakte professionaalsete teatritega. Algava õppeaasta esimesed külalised on Martin  Algus ja Üllar Saaremäe. Varem on meie külalisteks olnud Merle Karusoo, Andrus Kivirähk, Andres Noormets, Ene-Liis Semper, Indrek Sammul jpt. Osa loenguid ja loengusarju viivad läbi külalislektorid. Eelmisel sügisel juhendas dramatiseeringukursust Urmas Lennuk, sel aastal õpetab Heidi Aadma lavastuse analüüsi.       

Kes Drakadeemia senistest lõpetanutest on näidendite kirjutamise vallas juba midagi saavutanud?

Kõige kuulsam on Siim Nurklik näidendiga „Kas ma olen nüüd elus”. Teos võitis 2009. aastal Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistlusel teise koha, seejärel oli see Eesti Draamateatris „Esimesel lugemisel” ja nüüd on juba samas teatris Lauri  Lagle lavastusena. Näidendivõistluste auhindu on saanud ka Kerli Adov, Kaur Riismaa ja Jaan Aps. Lisaks on meie osalejate tekste loetud ette Rakvere teatris ja Tartu Noorte Teatritehases ning lavastatud Kärdla elektrijaamas lavastuse „Ei teki ega kao” raames.       

Kui palju võetakse tänavu vastu uusi õpilasi?

Kokku võtame vastu kuus kuni kaheksa osalejat. Kandideerimise kohta saab täpsemat infot kodulehelt www.drakadeemia.ee.

Küsinud Tambet Kaugema

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht