Kommentaar – Kaup pole subjekt

MADLI VITISMANN

Raul Vibo kirjutab eelmises Sirbis: „Liikuvusameti tegelik eesmärk on just nimelt liikuvuse kui subjekti (inimene või kaup) iseseisva liikumisvõime tagamine parimal moel.“ Siinkohal oleme eri meelt: inimene on küll subjekt, aga kaup on paraku siiski objekt (ÕS: ese, asi), mis iseseisvalt ei liigu ega ole ka liikumisvõimeline.

Juba tuhatkond aastat on kogu maailma kaubalaevad taganud maailmakaubanduse toimimise ning Veeteede Ameti kui riigi mereadministratsiooni roll on täita Eesti osa sellesama maailmakaubanduse toimimisel. Veeteede Amet peab tagama kogu maailma laevadele Eesti merekaardid, mille eel tuleb meri mõõdistada ja laevateedele navigatsioonimärgid panna. Peab kontrollima, et mis tahes riigi laevad Eesti sadamais ning Eesti laevad kus tahes mujal vastaksid üleilmsetele rahvusvahelistele nõuetele; et Eesti mereharidus oleks konventsioonikohane ja Eesti meremeeste tunnistused kehtiksid kogu maailmas.

Riigi mereadministratsiooni nimetuseks ei sobi Liikuvusamet seetõttu, et sel pole Veeteede Ameti tegevusega mingit seost. Transpordiamet ise midagi ei vea, aga tagab transporditaristu toimimise. Merendusreeglid kogu maailmale loob Rahvusvaheline Mereorganisatsioon (IMO). Veeteede Amet osaleb Eesti seisukohtade väljatöötamisel IMO peakorterile Londonis ning kontrollib Eestis IMO reeglite täitmist.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht