Pealelend – Sirli Zupping, HTMi keelepoliitika osakonna nõunik
Targa riigi võti on haridus, hariduse võti on terminiloome. Kuidas meil sellega lood on?
Riiklikult on terminitööd katkematult toetatud sihtprogrammidega alates 2008. aastast. Praegu on käimas programm „Eesti oskuskeelekorralduse ja terminitöö toetamise põhimõtted 2019–2027“. Seega on paras aeg hinnata, kas see, mis on meid siia toonud, viib meid ka edasi. 2022. aastal valmiski HTMi eestvõttel memorandum „Analüüs ja ettepanekud eesti teadus- ja kõrghariduskeele arendamiseks“.
Rahvusvahelises võrdluses oleme eeskujulikud, sest koordineerime terminitööd keskselt, terminibaase on üle 120 ning aastast 1996 on pidevalt täiendatud valdkondadeülest terminibaasi Esterm. Terminitööks on vabalt kasutada ühtne sõnastiku- ja terminihaldussüsteem Ekilex, mida riigi toel pidevalt arendatakse ja töös hoitakse, töö tulemused ehk terminiinfo on aga kõigile näha keeleportaalis Sõnaveeb.
Kuhu siis nüüd edasi?
Uute erialade ja nendega seotud mõistete plahvatusliku kasvu tõttu on vaja luua kiiresti suurel hulgal uusi eestikeelseid termineid, ent üha kiiremini areneb ka keeletehnoloogia, nii et keeleandmeid saab enneolematult suures mahus koguda, töödelda ja tõlkida. Kui kõigi valdkondade terminivara ühest kohast mugavalt kättesaadavaks teha, kinnistuvad ka läbimõeldud eestikeelsed terminid paremini. Nii tagame eesti oskuskeele ja üldse kirjakeele elujõulisuse. Praegu on lõpusirgel EKI 2023. aasta terminitöökonkurss: kuni 22. märtsini saab toetust taotleda nii oma valdkonna terminivara talletamiseks, olemasoleva terminibaasi korrastamiseks kui ka terminiürituste korraldamiseks.
Memorandumiga esitati muu hulgas järgmised ettepanekud: 1) suurendada terminoloogiaprogrammi rahastust, 2) koostada Eesti terminitöö tegevuskava, et koordineerida laiapindset terminitööd võimalikult paljudel erialadel ja võtta kasutusele uuemad meetodid, nagu koosloome ja erialakorpuste analüüs. Need on juba arvessegi võetud. Alates 2023. aastast on terminoloogiaprogrammi eelarve tõstetud 78 000 eurolt 198 500 euroni, seega saab nüüd terminikomisjonide tööd rahastada väärikamalt. EKI eestvõttel ja koostöös HTMiga on juba alustatud terminitöö tegevuskava (2023–2026) koostamist, selle koosloomelised kaasamisüritused on plaanis 2023. aasta aprillist.
Ilmselt jätkub ka kõrgkooliõpikute programm?
Juba 2008. aastal alguse saanud kõrgkooliõpikute programmi tarvis loodame leida lisaraha. Eelmisel aastal värskendasime selle põhimõtteid, kuid eesmärk on sama: luua kümnes kõrghariduse õppevaldkonnas kvaliteetsed eestikeelsed õpikud, et toetada erialade omandamist eesti keeles. Seejuures on oluline märgata ja tunnustada nende autoreid. Eelmise aasta parimate kõrgkooliõpikutena pälvisid äsjasel emakeelepäeval tunnustuse Reili Arguse, Katrin Kerni ja Helika Mäekivi „Keeletoimetamine. Kõrgkooliõpik“ ning Eleri Lõhmuse, Kadri Uguri ja Urmas Loidi „Visuaalsete pädevuste harjutusvara – digiõpik videotöös alustajatele“.
AILI KÜNSTLER