Dagmar Normet 13. II 1921 – 16. X 2OO8

Sirp

16. oktoobril lõppes pärast rasket haigust kirjanik Dagmar Normeti elutee. Dagmar Normet (sündinud Rubinstein) õppis Tallinna Saksa gümnaasiumis ja Anna Tõrvand-Tellmanni Inglise erakolledžis, kust sai kaasa perfektse saksa, inglise ja vene keele oskuse. Teise maailmasõja ajal tudeeris ta Uljanovski Pedagoogilises Instituudis ja hiljem Tartu Riiklikus Ülikoolis, kus omandas kehalise kasvatuse õpetaja elukutse. Sport ja kirjandus – kaunid kunstid mõlemad. Ja Dagmar Normet pühenduski mõlemale. Kuni võitis kirjandus ja õpetajaamet tuli maha jätta. 1956. aastal sai temast vabakutseline kirjanik.

Dagmar Normeti looming on värvikas ja mitmekesine, see on kui naeratuste vikerkaar, millist pealkirja kannab üks ta lasteraamatuid. Ta on kirjutanud värsslugusid, muinasjutte, kuuldemänge, operetilibretosid ning koos Sándor Sterniga ka filmi „Vallatud kurvid” stsenaariumi. Ja loomulikult rohkesti lasteraamatuid: „Delfiinia”, mitu lugu Une-Matist, „Lõvi ja lohe”, „Kümme ust”, ”Naeratuste vikerkaar” jt. Kõigist neist õhkub erakordset fantaasiarikkust. Unustada ei saa ka Dagmar Normeti suurepäraseid tõlkeid saksa keelest, millest populaarseimaks sai lugejate seas Mira Lobe jutustus „Vanaema õunapuu otsas”. Ka Normeti enda raamatuid on tõlgitud mitmetesse keeltesse.

Dagmar Normet oli huvitav inimene huvitava elulooga. Sellest saame ülevaate tema kahest raamatust „Avanevad uksed” ja „Ainult võti taskus”. Kolmandat meenutusteraamatut, mille kallal mõte juba töötas, ei jõudnud ta kahjuks enam kirjutada.

Dagmar Normet oli daam selle sõna parimas mõttes. Ernst Idla võimlemisrühmas omandatu andis talle eluaegselt hea rühi ning noorusliku reipuse. Ta oli karismaatiline isiksus, sõbralik ja hooliv inimene, kes kuulas teised ära ning oli alati oodatud kolleegide keskel. Kõikjal, kus ta viibis, olgu loomemajades või kirjanduslikel lähetustel, ikka leidis ta uusi sõpru ja mõttekaaslasi.

Nüüd katkes pikk elu ja loometöö. Kahju. Kaotasime hea kolleegi ja sõbra. Meile jäävad temast soojad mälestused südamesse ja aegumatud raamatud riiulisse.

Eesti Kirjanike Liit

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht