Eestikeelsete kõrgkooliõpikute konkursist

Jüri Valge

Möödunud aasta parimate eestikeelsete kõrgkooliõpikute konkursile esitati üksteist raamatut, neist viis oli valminud vastava riigiprogrammi toel.

Retsensentide ning valdkondlike ekspertkomisjonide arvamustele toetudes valis õpikuprogrammi juhtkomitee esimeses voorus välja viis parimat: need on Enno Reinsalu „Eesti mäendus”, Toivo Järvise „Veterinaarparasitoloogia”, Eino Laasi „Metsamajanduse alused”, Heido Otsa „Soojustehnika algkursus” ja Leif Kalevi jt „Poliitika ja valitsemise alused”.

Eelnimetatuid analüüsinud ning omavahel võrrelnud, otsustas programmi juhtkomitee jaotada auhinna kaheks ning tunnistada möödunud aasta parimateks õpikuteks „Eesti mäenduse” ja „Veterinaarparasitoloogia”. Mõlema puhul tõsteti esile nende olulisust õppevahendina, head keelekasutust, positiivset mõju eesti oskussõnavara arengule ning märkimisväärselt head teostust (vastavalt TTÜ Kirjastus ja TÜ Kirjastus). Õpikuprogrammi positiivne mõju on kasvanud: möödunud aasta saak on kolm ja pool korda suurem kui kahel eelmisel kokku. Loodetavasti sel aastal programmi toel ilmunud õpikute hulk kahekordistub. Hea on ka see, et programmi tuntakse ning tahetakse koostööd teha: äsja andis juhtkomitee toetuse kümnele uuele õpikuprojektile.

Loomulikult on õpikute arvu kõrval tähtis nende kvaliteet. Siingi on põhjust rõõmustamiseks: kõik möödunud aasta parima konkursile esitatud teosed, mis viis esimest kohta hõivasid, on ilmunud programmi toel. Seega on kahtlused keerulise valikuja retsenseerimisprotsessi kohta vähemalt osaliselt vastuse saanud.

Lisaks pingutustele õpikud kavakohaselt kindlasti välja anda on tänavu käsil ka uue programmi koostamine. Seda näeb ette nii „Eesti keele arengukava 2011–2017” kui mitmed konkreetsemadki dokumendid. Tõenäoliselt õnnestub nüüd vältida senist mõningat idealismi. Ilmselt kajastub uues programmis e-õpikute suurem levik, üritatakse tõsta autorite vastutust ning tõmmata senisest rohkem koostööle kaasa kõrgkoole.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht