Ähmase maletaeva all

VALTER HEUER

Malemeister Viswanathan Anand. Kuuldavasti näevad meie malehuvilised sel suvel Tallinnas ka üht praegust kõige suuremat malemeistrit. Tutvustuseks mõned väljavõtted tema intervjuust Sport-Expressile.

?Miks te otsustasite loobuda MM-võistlustest Tripolis??

?Tegelikult kujutab see järgmise tðempionaadi eelvõistlust ja ma ei mõista, miks on privilegeeritud seisuses üksainus malemeister. [Ilmselt Kasparov ? V. H.] See on ebaaus, mistõttu ma ka loobusin.?

?Mida arvate Ponomarjovi ettepanekust korraldada matðturniir Lekö, Ponomarjovi enda, Kasparovi, teie ja Tripoli nokaut-turniiri võitja vahel??

?Teoreetiliselt oleks see hiilgav lahendus, kuid praktiliselt teostamatu.?

?Mida arvate praegusest situatsioonist males??

?Farss kestab. Pärast esimest vaatust tuli teine.?

?Kasparov on esimene Elo tabelis, Kramnik alistas 2000. aastal Kasparovi, Ponomarjov on FIDE tðempion, teie saite äsja 2003. aasta male-Oscari laureaadiks. Kes neist võib lugeda end kõige tugevamaks??

?Tugevaim on see, kelle tulemused kõige paremad. Tiitel ilma mänguta ? retoorika ja demagoogia. Mina mängin alati võidule.?

?Mida on võiduks vaja??

?Ettevalmistust, värskust, vastupidavust.?

?Kas teile ei tundu, et kompuutrid võivad tappa male??

?Inimese matðid kompuutri vastu on olnud viimasel ajal kõige igavamad. Neid jälgides on publikul tekkinud isu normaalse inimliku male järele.?

?Teie tulevikuplaanid??

?Kümneks aastaks kavatsen jääda maailma maletippu. Pärast võtan ehk osa projekti realiseerimisest luua Indias akadeemia, mis propageerib malet kõigis riigikoolides. Veel tahan tegelda astronoomia ja metsiku looduse uurimisega.?

Vahepeal on siiski suudetud õige oluline samm astuda. ðveitsi tubakafirma Dannemann korraldas 12. mail Hamburgis pressikonverentsi, kus kuulutati välja sügisel toimuv kahevõitlus (või Dannermanni MM-matð) Kramniku ja Lekö vahel.

Auhinnafond on üks miljon ðveitsi franki. Samal ajal toimuvad ka mitmesugused kultuuriüritused, filmi- ja muusikafestival. Välja pannakse Salvador Dali 50 maaliga näitus. Nii et male on väga esinduslikus raamistuses. Maletehnilise külje võtab oma hooleks üsna hiljuti loodud malemeistrite huve kaitsev assotsiatsioon ACP, mida juhib energiline prantslane Lautier. Võib loota, et sellest kõigest kujuneb üks kõige esinduslikum maleüritus viimasel ajal.

Meile kõige olulisemad sündmused toimuvad aga Saksamaal, täpsemini Dresdenis. Suviste olümpiamängude taotlemine jooksis liiva, seda suurema energiaga taotletakse nüüd 2008. aasta maleolümpiat, kus ainsaks konkurendiks on meie Tallinn. Sakslased ise arvavad, et nende ðansid on suurepärased. Eelarve olevat 6,5 miljonit eurot, oodata on 1700 osalist ja umbes 500 ajakirjanikku, pluss muidugi turistid. Malele on vaja vaid üht sobivat halli ja see on juba Rahvusvahelise Kongressitsentrumi näol ka olemas.

Harilikult näeb publik ainult inimesi laudade ja malenuppude taga, mis pole sugugi põnev. Nüüd võetakse appi moodne tehnika: sakslastel on võimalik kõik partiid plasmaekraanil publikule kättesaadavaks teha. Publiku rõõmuks kutsutakse kohale ka üksikuid teiste spordialade suurusi.

Kuulame ka FIDE presidenti Iljumþinovit, kellel omad probleemid. Naiste MM-võistlused olid esialgu planeeritud Thbilisi, siis tuli need üle kanda Batumi ja lõpuks koguni Iljumþinovi koju Elistasse, kuigi korraldusraha kandsid üle siiski Batumi male-entusiastid.

FIDE peamine eesmärk on male populariseerimine. 1998. aastal korraldasime tðempionaadi Groningenis ja Lausanne?is, aasta hiljem USAs, järgmised MM-võistlused kulgesid edukalt Delhis ja Teheranis, 2001. aastal pöördusime tagasi Vene südamesse, Kremlisse. Otsus viia esimesed MM-võistlused läbi Aafrika kontinendil vastab FIDE poliitikale ja seda toetab enamik rahvuslikke föderatsioone. 128 maletajast, kellel oli õigus Liibüas mängida, loobus vaid 14. Kahju, kuigi mina arvan, et professionaal peab mängima, mitte tegelema poliitikaga.

Muide, seekordne FIDE tðempion võib kohtuda tiitlimatðis Kasparoviga arvatavasti järgmise aasta hakul. Kus ? see selgub ehk Tripolis. Absoluutne tiitlimatð toimuks siis selle duelli ning Kramniku ja Leko matði võitja vahel. Loodame auhinnafondiks kaht miljonit dollarit.

Ponomarjovi projekt matð-turniiri kohta ei tule siiski kõne alla, see ajab juba kindlad plaanid segi. Malepalavik on aga permanentseks muutunud, võistlused tulevad üksteise otsa.

Lõpuks ka Eesti maleasjadest. Kuigi kohalik tðempionaat kahvatub rahvusvaheliste sündmuste taustal, oli see ergutav doping. Meelis Kanep, Võrus alustanu, nüüd juba üle-eestiline malekuju, kes äsja suutis meie tðempionaadil edestada juba kindlat liidrit Kaido Külaotsa, näib hoidvat veel mõndagi põlle all. Mõne aasta eest mängisin temaga oma viimasel turniiril Viljandis. Kuidagi õnnestus isegi võita, ent noorest vastasest õhkus mingit fluidumi, mis tekitas ootusärevust tuleviku jaoks. Külaots on muidugi kogenum ja stabiilsem, aga Kanepi ressursid on alles avanemas. Mõnda aega pole meil ju midagi sellist juhtunud.

Veel veidi intrigeerivalt. Nagu tean, on Ühendriikides malepresidendiks naissoo esindaja. Nüüd siis ka meil. Modellina karjääri teinud Carmen Kass leiab: ?Aga miks ka mitte?? Ilmselt koos mõnegi teisega olen jälginud ajakirjandust ja selles avaldatud lühikommentaare. Natuke häiriv on ka ainsa kandidaadi ühehäälne valimine. Küll näib selle taga olevat lootus Tallinna taotlustele 2008. aastal siin maleolümpia korraldada ja selleks ka Carmen Kass tegevusse rakendada. Mis siis ikka, las ta proovib, kui tahab proovida. Muide, tema isa, väliselt päris tõsine maleentusiast, püüdis mõnda aega lõket üles puhuda nii Tartu kui just Werneri kohviku ulatuses. Plaanid jäid siiski poolikuks.

Kui jälgida lugejakommentaare, siis negatiivseid hoiakuid näib olevat märksa rohkem kui positiivseid. Isegi on arvatud, et Paul Keres pööraks praegu hauas ümber… Võimalik, et kogu see allüür on ette võetud ikka lootuses niimoodi maleolümpia puhul Dresdenile ära teha. Seega täiesti reaalne eesmärk. Kui õnnestub, siis kiidulaul uuele presidendile, kui läheb viltu, siis jääb üle ainult käsi laiutada. Muidugi võiks Tallinna maleolümpiast pikema tuleviku peale kasu olla, ehk kerkib siis ka uusi pürgijaid. Küll õige ekstraordinaarsete ergutusvahendite mõjul.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht