KÜSIB Aili Künstler

Aili Künstler

VASTAB Argo Mund, Eesti Keele Instituudi keelekorraldaja Eesti Keele Instituudi kodulehel on näha „Keelenõu 631 3731”. Kui sellele klõpsata, avaneb palju rohkem võimalusi keeleabi saada kui vaid helistamise teel. Mida leiab keelenõu lehelt? See, kes läheb keelenõuande lehele keeleabi.eki.ee, võiks pöörata pilgu kõigepealt vasakule veerule. Seal on hulk keeleraamatute võrguversioonide linke. Ehk peitub keeleküsimuse vastus nende linkide taga? Loendis on 2006. aasta õigekeelsussõnaraamat, mis on praegu eesti kirjakeele normi alus, eesti keele käsiraamatu 3. trükk, neljaosaline artiklikogumike sari „Keelenõuanne soovitab”, eesti keele seletav sõnaraamat. Viimane ei anna küll norme, vaid kirjeldab keele tähendusi niisugusena, nagu need on. Neile, kes soovivad teada saada, millised uued sõnad pannakse järgmisesse ÕSi (ilmub kava järgi 2013. a), on lisatud rubriik „ÕSi uued sõnad”. Võimalik on tutvuda ka Emakeele Seltsi keeletoimkonna viimaste aastate tegevuse ja otsustega. Samuti leiab huviline kohanimeandmebaasi ja eurokeelehoolde lehe lingi. Keelenõulehe keskel on lühikirjutised aktuaalsetel õigekeeleteemadel, avaldame neid oma lehel kord või kaks kuus ning nende sisu on kas värsked nõuanded (nt kuidas vältida moeväljendit päeva lõpuks) või igihaljad keeleteemad (nt sõna vabandama tähendus ja tarvitus). Avalehel on üksnes kolm viimast keelenõunuppu, varasemaid, mida on kokku üle saja, saab lugeda arhiivist. Tähtsat infot leiab ka menüüst „Otsi meie veebist”. Korduvad keeleküsimused, millele saab anda lühivastuse, oleme koondanud keelenõuvakka. See on instituudisisese keelenõuandmebaasi avalik osa ning päringuid saab teha valdkondade ja ka üksiksõnade kaupa. Praegu on keelenõuvakas 7245 nõuannet.

Et keelenõuande lehelt oleks mugavam teavet kätte saada, oleme lisanud paremasse ülaserva otsinguakna, mis võimaldab teha ühispäringu kolmest kohast: ÕSi uute sõnade loendist, keelenõuannete arhiivist ja keelenõuvakast.

Kui otsingud meie kodulehel vilja ei kanna, saab soovi korral saata meili (vt juhised kodulehe rubriigis „Küsi meili teel”). Paraku on paljude meiliküsimuste viga, et pole avatud piisavalt konteksti. Seetõttu soovitame eelistada helistamist: nii saate vastuse kiiremini ning keerulisema juhtumi korral on keelenõuandjal võimalik küsimust täpsustada ja arutada.

Peale otseste keelematerjalide on oma teadmiste kontrollimiseks ka teste. Mis teemal need on? Kas kasutajaid on palju?

Keelenõulehel on praegu valikvastustega testid neljal teemal: komad, tühikud, vormimoodustus ja võõrsõnade õigekiri. Testide koostamisel oleme arvestanud keelenõuande korduvaid küsimusi. Ühes testis on 10–21 küsimust, igale küsimusele on üks õige vastus. Pärast testi lõpetamist näidatakse küsimuste kaupa, kas vastus on õige või vale, ja alati lisatakse ka õige. Tagasiside järgi telefoni ja meili teel tehakse teste nii üksi kui ka rühmiti (nt töökaaslased emakeelepäeval). Ka koolide eesti keele tundides on leitud aega ja võimalusi neid küsimusi lahendada. Loodetavasti on see toonud õppetöösse vaheldust.

Tundub, et keelenõu lehelt leiab vastuse peaaegu igale küsimusele. Ometi korraldate ka kursusi. On seda tõesti vaja? Kellele on teie kursused mõeldud?

Keeleküsimusi on kaugelt rohkem, kui oleme kodulehele üles pannud. Selleks et keelekasutajad saaksid oma küsimustele vastuse, korraldame paar korda aastas avalikke keelehooldekursusi. Meie koolitused on mõeldud kõigile, kes tunnevad vajadust oma emakeeleteadmisi täiendada.

Kodulehel reklaamime õigekirja- ja lausestuskursust. Esimene sisaldab loenguid tähe- ja algustäheortograafia, kokku- ja lahkukirjutamise, kirjavahemärkide, numbrite ning lühendite kirjutamise põhitõdede kohta. Teine annab teadmised sihitise, ühildumise, sõltumuse, nominaalstiili, keerukate käänd- ja pöördsõnade ning perekonnanimede käänamise kohta.

Peale avalike kursuste pakume asutustele eelnimetatud teemadel tellimuskursusi. Võimaluse korral püüame arvestada ka tellija teemasoove. Koolituse soovijad leiavad kontaktandmed kodulehelt.

Emakeeleõpetajatele korraldame HTMi toetusel piirkondlikke koolituspäevi. Peale selle on üldhariduskoolide õpetajatel võimalus tellida meilt loenguid nt järgmistel teemadel: keelehooldeallikad, õigekeelsussõnaraamatu kasutamine, EKI keelenõuanne, keeletarvitajale rasked kohad õigekirjutuses, vormi- ja lausemoodustuses. Nii koolituspäevad kui ka loengud on õpetajatele tasuta.

Paistab, et instituudi veebi uuendatakse. Kas uuendused puudutavad ka keelenõu lehekülge? Mida uut on oodata?

2010. aasta märtsis koondati keelenõuvakk, keelenõuannete arhiiv ja ÕSi uute sõnade loend rippmenüüsse „Otsi meie veebist” ning on seetõttu kergemini leitavad. Peale selle lisasime otsinguakna. Igaüks võib järele proovida, milliseid nõuandeid leiab nt otsingusõnadega guugeldama, kleepkumm, kõlbulik ja jaanipäev. Tulevikus lisame lehele kindlasti uusi teste ja jätkame nõuannete avaldamist. Soovime kõigile keelenõuandelehe kasutajatele otsimis- ja leidmisrõõmu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht