?Reporter? hülgas kvaliteetajakirjanduse

Joonas Hellerma

Aastatega on Eesti ajalehtede seas välja kujunenud kindel tabloidleht. See on formaat, mida kõik küll tema kerglase ja kollase sisu pärast kiruvad, kuid ometi on tegu väga elujõulise nähtusega. Trükimeedias on juba ammu lepitud tõsiasjaga, et meie ahtale turule kõik kvaliteetajakirjandust tegema ei mahu. Samasugune paratamatus ootas varem või hiljem ka telemeediat. Nüüd on see siis käes. Kanal 2 ?Uued uudised? ei suutnud vaatamata kiiduväärt pingutustele ennast vaatajale heaks harjumuseks muuta. Saatele ei tekkinud oma kindlat nägu, millega vaatajale seostuda. Viimastel kuudel rauges hoog hoopiski: kadunud olid kommentaarid, stuudiokülalisi või telesildu ajakirjanikega esines harva. Pole parata, TV 3 ?Seitsmesed uudised? on mõningate vormiliste nippidega suutnud luua tugeva brändi, mille vaatamisharjumusi Kanal 2 oluliselt mõjutada ei suutnud.

Vaatajaarvu tõstmiseks otsitakse nüüd abi meelelahutusaltarilt, mis on tänases meedias hea abivahend kindlustamaks tähelepanu vähemalt uudsuse perioodil. Uudiseid pakutakse uues tunniajases saates pealkirjaga ?Reporter?. Juba selle kollane kujundus loob atmosfääri, mis iseloomustab ka ?Reporteri? tabloidilikku sisu ja eesmärke.

Tund aega tundub uudistesaate jaoks esiti üüratu ajana. Jätkuks aega kõik päeva vähegi uudiskünnist ületavad teemad üksipulgi lahti harutada. Paraku eeldaks see vist iga päev tõeliselt põrutavaid sündmusi, sest terve tunni ei jõua ka kõige suurem uudistefanaatik tähelepanu pidevalt kontsentreerituna hoida. Kuid ?Reporter? on sellega arvestanud.

Mure, et tavaline päevauudis inimest teleri ees ei hoia, on saadet tublisti kammitsenud, sest mahule vaatamata jõuab ?Reporter? peamiste uudistega ühele poole juba esimese napi veerandtunniga. Pikematest vaatlustest või analüüsidest on loobutud. Seevastu spordihuviline peab oma jagu ootama terve tunni. Täiesti ebaloogiline jaotus, selleks ajaks on juba ammu kanalit vahetatud! Vahele on topitud kõike muud, mis apelleerib sekundaarsele seltskonnaajakirjandusele ja teistele tabloidse maiguga teemadele.

Hea näide sellest, et uus formaat pole midagi panustanud uudiste kvaliteedile, oli 3. septembri eetriõhtu, mil uudiste tulipunktis oli Eestit raputanud Lihula ausamba vägivaldne mahavõtmine ning maailma ?okeerinud Põhja-Osseetia pantvangidraama verised arengud. Kui AK käsitles neid sündmusi oma õhtuses põhisaates peaaegu 25 minutit, siis ?Reporter? kulutas mõlema uudise peale vaid loetud minutid. Eriti kummastav, et Lihulas toimunu vastu suurema huvi tundjatele soovitati vaadata nädala pärast eetrisse minevat politseisaadet, kust pidi saama kogu info.  

Kui tõsisemad teemad läbi, tõmmatakse vesi peale rubriigiga ?Tunnikontroll?, mis nüüdseks magasini tagumisse poolde on kolinud. Lõdvalt tehtud saatelõik kujuneb enamasti piinlikuks, murendades terve ?Reporteri? usaldusväärsust. Eneseväärikuse huvides võiks sellist lohvakat pula teha mõnel muul, selleks eraldatud eetriajal.

Uudistesaates horoskoobi kuulutamine on veelgi küsitavam. Loomulikult ei keela keegi seda teha, kuid tegemist on ikkagi väga kahtlase informatsiooniga, pealegi ei ärata allikaks olev veebileht mingit kindlust andmete astroloogilisest korrektsusest. Ka rate.ee ?eksperiment? mõjus rohkem reklaamina. Sellised rubriigid sobiksid võib-olla mõnda noortesaatesse, mitte aga õhtusesse uudisteprogrammi.

Kogu see tingel-tangel annab ?Reporterile? kollase maigu ega ärata tema kui võimaliku päeva peamise uudistekajastaja vastu erilist usaldust. Usaldusväärsed ja professionaalselt tehtud uudised saab ikka kätte ?Aktuaalsest kaamerast?, teatud mööndustega võib leppida ka ?Seitsmeste uudiste? pakutavaga.

Et uudistesaade on üks kanali imago kujundajatest, siis kumab Kanal 2 sellisest otsusest valik minnagi teadlikult kergemat teed. Seda enam, et suur osa teisigi algava hooaja uuendusi puudutab just meelelahutusprogrammi. Iseenesest pole selles midagi halba, peaasi, et seda tehtaks kvaliteetselt ja tulemus oleks nauditav. Paraku hakkab praeguse ?Reporteri? tunniajase mahu juures aeg venima ja kogu saadet võrdse pingega üleval ei hoita. Pole kaugeltki kindel, kas ?Reporterist? saab Kanal 2 ootustele vastav vaatajaid tõmbav saade. Seda eriti siis, kui uudsuse võlu on asendunud igapäevase rutiiniga. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht