Arhitektuurimuuseum avab avastusnäituse lastele ja noortele

Kolmapäeval, 13. märtsil kell 17.00 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalao keldrisaalis uus hariduslik püsiekspositsioon „Uuri ruumi!“.

Tegu on lastele ja noortele mõeldud uue püsinäitusega, mis õpetab kogema ruumi ja avastama arhitektuuri olemust. Soolalao ajaloolisse võlvkeldrisse loodud keskkond pakub elamusi erinevatele meeltele, suunates kõiki huvilisi arhitektuuri nii nuusutama, katsuma kui kogu kehaga kogema. Suur roll on valguskujundusel, kus valguse ja varjude mängus joonistuvad välja vanad võlvid ning punastest tellistest sambad – kõik muide kaetud alatise soolaka kihiga. See sool on mälestus saja aasta tagusest ajast, kui hoones oli veel Rotermanni Tehastele kuuluv soolaladu, näituse tarbeks on majast valminud ka õpetlikku läbilõiget pakkuv makett. Näitusele siseneja võtab vastu kordumatut ruumielamust pakkuv installatsioon „Reflexio“ (autorid Grete Veskiväli, Krista Dintere ja Rūta Palionytė), kus peegelpõrand koos valgusmänguga laiendab vaataja taju piire ning füüsilise ruumi mõistet. Hoopis teistlaadse kogemuse saab laest langevatest lintidest metsas, millest saab läbi jalutada ning mille tagant leiab ümmarguse kera – turvalise pesa omaette olemiseks. Erinevad eksponaadid suunavad lapsi ära tundma ehitusmaterjale ja -konstruktsioone, mõtlema maja vereringele ning sellele, milliste ruumidega üks või teine lõhn on seotud. Leidub torusid, kust läbi pugeda, ning animeeritud raamat, kus lehte keerates ärkavad ellu nii tuba, tänav kui ka terve linn.

Näituse koostajateks on arhitektuurimuuseumis tegutseva Arhitektuurikooli õpetajad, kes suunavad lapsi ruumist mõtlema, koos vaadatakse nii majade sisse kui ka nendest kaugemale – linna ja loodusesse. Näituse valmimisel oli samuti oma sõna öelda õpilastel endil, kes rääkisid, millises ruumis neile meeldiks olla ja mis arhitektuuri juures põnev tundub. „Uuri ruumi!“ avab arhitektuuri tegemise erinevaid tahke alates ideest ja materjalidest kuni reaalse ruumielamuse sünnini.

Idee ja kujundus: Kadri Klementi, Katrin Koov, Kaire Nõmm (Arhitektuurikool, b210)
Ekspositsiooni teostus: Motor
Illustraator: Teele Strauss (Motor)
Graafiline disain: Maris Kaskmann (Motor)
Videomontaaž: Lauri Laasik (Motor)
Ekspositsiooni projektijuht: Mikk Roben (Motor)
Näituse ehitus: Siltau Systems
Ehituse projektijuht: Tauno Tali (Siltau Systems)
Valgustuse juhtimine: Vallo Rähn (Illumination Team)
Valguskujunduse konsultant: Johanna-Mai Riismaa
Multimeedia konsultant: Reimo Unt
Tellijapoolne projektijuht: Jüri Kulli (Ehitusagentuur)
Näituse koordinaator: Triin Ojari (Eesti Arhitektuurimuuseum)
Tõlge: Refiner

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht