Artist talk: Eva Mustonen ja Edith Karlson

Laupäeval, 16. novembril kell 16.00 toimub Kumu kunstimuuseumi näitusel „Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen“ artist talk kunstnike Eva Mustoneni ja Edith Karlsoniga. Vestlusel vaadeldakse kunstnike loomingu tagamaid ning Kumu näituse loomisprotsessi. Üritust modereerib näituse kuraator ja kunstiteadlane Triin Tulgiste.

Eva Mustoneni (1986) installatsioonid jutustavad isiklikku laadi lugusid kodususest, naiseks olemisest ja väikestest argistest situatsioonidest. Kasutades lugude edasi andmiseks erinevaid aeganõudvaid käsitöövõtteid, veidi nihkes või ebastandardseid isetehtud objekte ja päevikulaadseid tekste, räägib ta teemadest nagu nähtamatus, ebamugavus või allasurutus: Xenast on alles vaid rinnahoidjad, koduperenaise on lamp alla neelanud, kohvioad pekslevad kinnises anumas, jäädes välisilmelt muutumatuks. Materjalidest kombineerib Mustonen traditsioonilisi käsitöövõtteid, puidutööd ja kasutatud asjade kauplustest leitud mööblit, kodutarbeid ja tekstiile. Töötades reeglina intuitiivselt ja isikliku ainesega, haakub tema looming eelkõige feministlike kunstipraktikatega. Mustonen on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiili eriala (BA 2010), Göteborgi Ülikooli (HDK) tekstiilikunsti erialal (MA 2012) ja Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri ja installatsiooni erialal (MA 2018). Teda on autasustatud aasta noore tekstiilikunstniku preemiaga (2014) ja ta on pälvinud Eduard Wiiralti stipendiumi (2017).

Edith Karlsoni (1983) nii looma- kui ka inimfiguuridest koosnevad installatsioonid lähtuvad enamasti mingisugusest pingeseisundist ja on reeglina üles ehitatud allegooriliste situatsioonidena, mis kujutavad inimlikke nõrkusi, ärevust või laiemalt inimeste kooselu puudutavaid kurb-naljakaid seiku. Andes vaatajale algimpulsi näiteks verd purskava dinosauruse, kehaosadest lühtri või kummitusi täis saali näol, jätab Karlson loo lõpliku kokkupanemise siiski vaataja ülesandeks, loobudes kunstnikuna suunavatest kommentaaridest või muudest juhtnööridest. Materjalidest kombineerib Karlson oma teostes traditsioonilisi ja ebakonventsionaalseid materjale, kasutades teoste loomisel nii betooni, keraamikat, vahtplasti kui jänesepabulaid. Tema tihtipeale suuremõõtmelised teosed püüavad edasi anda eelkõige üldmuljet, mitte ei keskendu detailile või teoste üksikosadele. Karlson on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri eriala (BA, 2006; MA, 2008). Teda on autasustatud EKA noore kunstniku preemiaga (2006) ja Köler Prize’i publikupreemiaga (2015).

Näitus „Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen“ toob kokku kolm kunstnikku, kes, töötades küll erinevates meediumites ja väga erinevas esteetikas, räägivad teatud mõttes sarnast keelt. Edith Karlsoni, Eva Mustoneni ja Mary Reid Kelley praktikat võiks kõige laiemas mõttes iseloomustada kui narratiivset kunsti, mis kasutab meetodina fiktsiooni. Teostes avaldub see nii allegooriliste, autobiograafiliste kui ka mütoloogiliste jutustustena, samuti tugevate inim- ja esemeliste karakterite ning enamasti dramaatiliste sündmuste loomise näol. Teisisõnu, kõik kolm on oma olemuselt ja kunstnikutüübilt lugude jutustajad, kasutades selleks nii sõna kui ka visuaalseid kujundeid, sageli neid kaht kombineerides. Näituse kuraator on Triin Tulgiste.

Näitusest lähemalt

Üritusel osalemine muuseumipiletiga.

Sündmus kodulehel

Üritus Facebookis

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht