70 aastat A. H. Tammsaare “Põrgupõhja uue Vanapagana” ilmumisest

Maarja Vaino

1939. aastal ilmunud Tammsaare viimane romaan “Põrgupõhja uus Vanapagan” põhjustas ilmumisel hämmingut: nii mõnigi lugeja, sealhulgas abikaasa Käthe, avaldas arvamust, et Tammsaare on “hulluks läinud”. Kuradi maa peale tulek, et veenda Jumalat inimese võimaluses õndsaks saada, oli teemavalikuna Tammsaare puhul kahtlemata ootamatu. Romaani on kirjandusuurijate poolt hinnatud aga tõeliseks maailmakirjanduse tippteoseks, mille kõiki tasandeid ei ole senini lahti muugitud. Tammsaare on selles romaanis eriti virtuooslik  keelega, tähendustega ja müütidega mängija, teost kannab eriline loomisenergia. Ka Tammsaare enda käitumine olevat laste ja abikaasa sõnul enne romaani loomist olnud lausa ülemeelik. “Põrgupõhja uus Vanapagan” on kahtlemata Tammsaare loomingu tippteos, mänglev sümbioos tema maailmapildist ja tema ajastust. Ja ühtlasi ka selle maailma lõpp.
 
Avamisel esitleme ka Muuseumiroti auhinna pälvinud näituse “Viiuldaja karussellil. August Gailit Tammsaare juures” kataloogi ning käesoleval aastal briti kirjastuse Norvik Pressi vahendusel ilmunud “Põrgupõhja uus Vanapagana” uuendatud tõlget.
 
4. detsembril ootame aga kõiki A. H. Tammsaare Muuseumi 5. sügiskonverentsile “Kuradi küsimus”, mis keskendub samuti romaanile “Põrgupõhja uus Vanapagan”. Ettekannetega astuvad üles Katre Kikas, Hasso Krull, Toomas Liiv, Paavo Matsin, Mihkel Mutt ja Vaapo Vaher. Täpsem kava koduleheküljel: www.linnamuuseum.ee/tammsaare 
 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht