Aurora Reinhard Tallinna Linnagaleriis

Anders Härm

Reedel (27. III) avatakse Tallinna Linnagaleriis soome noorema põlvkonna kunstniku Aurora Reinhardi näitus pealkirjaga Teaser, mille eestikeelseks vasteks sobiks ehk kõige paremini ”õrritaja”. See on üsna sobiv pealkiri näitusele, mille keskmes on naisfetiš ja selles segunenud seksuaalsuse, argimütoloogia, iha ja majanduse mehhanismid. Näitus koosneb video ja fotoseeriatest ning skulpturaalsetest miniinstallatsioonidest, kus ei puudu omajagu õõva, aga kus on ka tubli annus vaimukat huumorit.

Freudistlikus käsitluses on fetiš naise fallose asendaja, vahend, mis võimaldab maha salata naise peenise puudumise tõsiasja. Freudi järgi valib fetišist fetišiks viimase objekti, mida ta lapsena nägi enne naise ”puudulikkuse” märkamist. Kuna lapse pilk liigub madalamalt kõrgemale on need tavaliselt kingad, sukad või aluspesu. Pidev tagasipöördumine selle objekti juurde taastab tasakaalu ja võimaldab tal kindlaks jääda sellele, et puuduv on ikkagi olemas. Kaardistades edukalt mehe iha, vaatab Freud aga külma rahuga kõrvale mööda fetišis koondunud bio- ja sotsiopoliitilisest küsimustepuntrast – kapitalistliku ihatööstuse mehhanismidest ning selle kaudu toimivast naiste objektistamisest.

Samas ei tegele Reinhard siin ei hüper-feministliku süüdistamise ega ka ohvripositsioonilt halamisega. Ta ei süüdista kõiges oh-kui-õudsat šovinistlikku maailma, vaid pigem näitab, mismoodi ka naised ise võtavad meelsasti osa ja anduvad nendele seksuaalselt laetud võimumängudele. Reinhard näitab, et see suhe ei ole nii lihtne ja ühekülgne, kus üks osapool on ohver ja teine “sadist”, vaid seda, kuidas naised on ka ise teinud seksuaalsusest instrumendi sugudevahelises mängus.

Reinhardi loomingu keskmes on üheksakümnendate lõpust alates olnud küsimused naise identiteedist, marginaalsusest ja teisesusest, küsimused sellest kuidas identiteeti konstrueeritakse ja kuidas seda manipuleeritakse. Tihtipeale on ta kasutanud maskeraadi ja paroodiat strateegiatena nendest küsimustest rääkimiseks, lavastades ennast fotodel erinevates rollides, kus mängitakse piiridega naiselikkusest, mehelikkusest ja nende vahepealolekust. Varem on ta kasutanud ka dokumentaalset meediumi, et kõnelda teatud marginaalsete sotsiaalsete gruppide identiteedist.

Aurora Reinhardi loomingu kohta leiab rohkem infot tema kodulehelt www.aurorareinhard.com

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht