Eesti ekspositsioon eksperimenteerib avatud kontseptsiooniga

Annely Köster

Eksperimenta! Eesti ekspositsiooni kuraatorikontseptsiooni konkursi võitis Mari Kartau, kes paneb koolinoored üle Eesti ühiselt looma esmalt näituse ideed ja seejärel sellest lähtuvaid teoseid.

Eesmärgiks on ärgitada ligi 700 koolinoort üle Eesti vanuses 14 – 19 aastat kaasamõtlema ja looma teoseid, mis kõnetaksid kaasaegse kunsti keeles eri rahvustest triennaalikülastajaid.

Zürii liige, kunstiteadlane Heie Treier tõstis esile, et Mari Kartau peamine idee on toetuda rohujuuretasandile, käsitledes noori kui subjekte, mitte kui vanema põlvkonna ootuste, eelarvamuste ja kujutluste objekte. Mari ise põhjendab oma otsust alljärgnevalt: „ Kui meie, käesoleval konkursil osalevad, peamiselt keskealised, ühiskondlike ja isiklike kataklüsmide poolt räsitud kunstitegelased ja -õpetajad, hakkame kontseptsiooni kirjutama, siis on tulemuseks tõenäoliselt kas noortele arusaamatu teoretiseerimine või sihtgruppi alahindav odav populism.“

Kultuuriministeeriumi asekantsler Piret Lindpere võtab ootused seoses Eksperimenta! toimumisega kokku alljärgnevalt: „Eksperimenta! ühendab endas suurt idealistlikku visiooni ja konkreetset muret kunstihariduse olukorra pärast. Nende kahe tasandi kokkuviimisel tekkiv sünergia on väljakutse, mis sobib suurepäraselt Tallinna kultuuripealinna programmi ning millest võiks kujuneda jätkusuutlik kaasaegse noortekultuuri sündmus, seda enam, et tegemist on rahvusvahelise pretsedendiga.“

Sally Stuudio eestvedamisel toimub 2011. aastal Tallinnas esmakordselt koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal Eksperimenta!, mis tähendab tulevikus koolinoortele sama, mis professionaalsetele kunstnikele Veneetsia biennaal. Kuidas viia kokku kaasaegne kunst ja kaasaja noored? Kuidas arendada loovust? 2011. aastal näeme eri riikide ekspositsioone Tallinna Lauluväljakul, Maarjamäe lossis ja avalikus linnaruumis. Kokku saavad 12 riigi noored kunstnikud, kelle tööd on läbinud tunnustatud kuraatorite põhjaliku valikusõela.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht