Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna magistrandide näitus Okupatsioonide muuseumis, TALLINNA 6. RAKENDUSKUNSTI TRIENNAAL

Solveig Jahnke

Olete oodatud 22. novembril kl 17:00 Okupatsioonide muuseumis avatavale Tallinna 6. Rakenduskunsti Triennaali satelliitnäitusele “KOGUMISE KUNST. JAGAMISE KUNST”.

Näitusel eksponeeritakse töid Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna magistrandidelt: Andra Jõgis, Anne Reinberg, Anneli Metsmaa, Birgit Pählapuu, Hans-Otto Ojaste, Heleri-Alexsandra Sits, Karin Kallas, Katarina Kotselainen, Kaupo Holmberg, Külli Nidermann, Liina Lõõbas, Marika Jylhä, Merle Visak, Niina-Anneli Kaarnamo, Pille Kaleviste, Rainer Kaasik-Aaslav, Sandra Allemann, Tatjana Kuusik, Urmas Lüüs, Veronika Anders.

Projektis osalesid üliõpilased tootedisaini, naha, tekstiili, keraamika, klaasi ning ehte- ja sepakunsti osakondadest. Näituse idee on välja kasvanud rakenduskunsti triennaali teemast „Kogumise kunst” (kuraator Love Jönsson) ja seda on laiendatud kogumisega vastassuunalise, ent tihedalt seotud jagamise teemaga.

“Kogumises on  ilmselgelt midagi üldinimlikku. Enamus meist on vähemasti kunagi midagi kogunud. Kui täiskasvanud inimene midagi kogub, siis on selleks ratsionaalne või emotsionaalne, aga üldjuhul loogiliselt seletatav põhjus.
Kogumise teema muutub intrigeerivamaks siis kui hästiseletatava põhjuse leidmine selles tegevuses osutub keeruliseks. Kõrvaltvaatajale arusaamatu kogumises on salapära, selles võib avalduda koguja varjatud osa või salakirg. Kogumisega seonduvate kummaliste ning varjatud aspektide käsitlemine on üks üliõpilastele enim huvi pakkunud teemasid.

Jagamise kui kogumisega vastassuunalise tegevuse kaudu saab kollektsioneerimist kui nähtust paremini mõista. Jagamisele mõeldes on hõlpsam lahti harutada konkreetsete kogude tähendust. Ka jagamises on peidus palju tahke. Selles võib avalduda soov midagi meeldivat suurendada, osasaamist laiendada, samuti midagi ära anda või kinkida, millestki loobuda, midagi jäädavalt unustada.

Projekti käigus valminud tööd tõstatavad ja harutavad lahti nii mõnegi teemassepuutuva küsimuse, ent sageli tuleb tõdeda, et kogu(mise) sõnum on peidetud tõlgendusvõimaluste kirevusse,” kirjutab kuraator Tiina Sarapu näituse kataloogis.

Näituse kuraator on EKA klaasikunsti osakonna dotsent Tiina Sarapu
Näituse kujundaja on tootedisaini magistrant Sylvia-Johanna Annus

Näitus jääb avatuks 2. detsembrini. Okupatsioonide muuseum on avatud T-P 11:00-17:00, Toompea 8, Tallinn

Üritus Facebookis: http://www.facebook.com/events/174025926070633/

Tallinna rakenduskunsti triennaali eesmärk on pakkuda uut, aktuaalset ja ootamatut fookust, mille abil lähemalt vaadelda nüüdisaegseid tarbekunsti- ja disainipraktikaid võimalikult laial sklaalal. Triennaal rahvusvahelise kunstisündmusena elavdab ja hoiab värskena ka kohalikku kunstipilti.

Igal triennaalil on uus formaat ja teema. Põhinäituse laiendusena toimub teema lahtimõtestamiseks ja selgitamiseks hulgaliselt lisaüritusi.

Tallinna rakenduskunsti triennaali alguseks võib pidada 1979. aastat, mil sai alguse tollases suletud ühiskonnas oluline Baltimaade ühiste tarbekunstitriennaalide traditsioon. Alates 1997. aastast on triennaal rahvusvaheline, tarbekunsti ja disaini tutvustamisele keskendunud kunstisündmus.  Tänavu toimub triennaal 6. korda.

Triennaali programmi kohta vaata lähemalt: http://trtr.ee/et/programm12

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht