Elu tundras ja Põhja-Jäämere ääres – Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri uurimisreiside fotod Münchenis

Ave Randviir

Müncheni Riikliku Antropoloogiamuuseumi filiaalis Oettingeni vürstilossis avati 9. aprillil näitus „Põhja Siber – elu tundras ja Põhja-Jäämere ääres“ (Nordsibirien – Leben in der Tundra und am Arktischen Ozean).

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Näitusel eksponeeritakse 1899. aastal Müncheni Antropoloogiamuuseumi poolt omandatud tšuktši etnograafilist kollektsiooni, mis on oma esemete arvu ja kompleksuse poolest maailmas unikaalne.

Näituse esemekollektsiooni täiendavad ajaloolised ja kaasaegsed fotosuurendused Müncheni Antropoloogiamuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri uurimisprogrammi fotokogust, mis aitavad avada kollektsiooni kultuurilist, sotsiaalset  ja geograafilist konteksti.

Tšuktšid on väikesearvuline põlisrahvas arktilises Siberis, tänapäeval u 12 000 inimest, kelle traditsioonilisteks elatusaladeks on olnud põhjapõdrakasvatus ja küttimine. Tšuktši naiste ülesandeks on kogu majapidamise eest hoolitsemine, sh ajutiste telkelamute – jarangade – püstitamine, toiduvalmistamine, nahast rõivaste ja tarbeesemete valmistamine. 19. sajandi teistest poolest pärinev etnograafiline kollektsioon kajastab tšuktšide põlisrahva traditsioonilist kultuuri ja elu väga kompleksselt, originaalesemete kõrval on mitmeid miniatuurseid reproduktsioone  paatidest ja kelkudest, tseremoniaalesemetset, elamutest jne. Kollektsiooni kogus ja täiendas tolleaegne Tšukotka kuberner ja tšuktsi kultuuri hea tundja  Nicholas (Nikolai) Gondatti.

Näitus valmis Müncheni Antropoloogiamuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Näituse koostas muuseumi teadusdirektor Dr. Jean-Loup Rousselot, kujundas Eesti Kunstiakadeemia kunsti- ja kultuuriantropoloogia dotsent Kadri Viires. Fotomaterjalid töötles ja kujundas EKA graafika dotsent Ly Lestberg.

Näitus jääb avatuks 2010 aasta veebruarini.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht