Ene Parsi näitus “Eesti triibukood” Vabaduse galeriis

Juta Kivimäe

15.03. kell 17.00 avatakse Vabaduse galeriis näitus Ene Pars. Eesti triibukood. Vaibad Näitus jääb avatuks 16.03.-03.04. 

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital 

Ene Pars (1952) esitleb oma juubelinäitusel 50 selleks näituseks loodud triibuvaipa, mille autentsed mustrid esindavad Eesti erinevate kihelkondade naiste kootud seelikuriide mustreid. Autor on kohandanud need rahvaloominguna kinnistunud triibukoodid kaasaegseteks tekstiilideks, õmmeldes vaibad kokku autentsete originaalikangaste triibustikke järgivatest värvilistest linase riide ribadest. Kangad muudab reljeefseks kviltimistehnika (quilting), voodrile õmmeldud riideribad tepitakse läbi käsitsi. Rõhutades kohatunnust, triibustike seotust just kindla territooriumiga Eestist, on igale triibuvaibale lisatud ka kihelkonna nimetus.

Alustades juba üliõpilasena rahvustekstiilide ja kudumite mustrite ja tekstiilinäidiste kollektsioneerimist, tunneb autor rahvuslike tekstiilide ornamente väga hästi. Juba aastaid pärandist lähtunud isiklik looming on Ene Partsi puhul jäänud alati diskreetseks. Oma viimaste aastate isiknäitustel Eesti Tarbekunstimuuseumis (2009), Tartu Kunstimajas (2010, koos Ehalill Halliste ja Mare Kelpmaniga), Estonia teatri Talveaias (2010) aga ka Pärnu Uue Kunsti Muuseumis, Jõhvis, Valgas ja mujal ning mitmetel tekstiilikunstnike grupinäitustel on Ene Parsi rahvuspärandist lähtunud tekstiilid paistnud silma oma mõjuva monumentaalsusega.

Ene Pars kasutab juba aastaid põhimõtteliselt lapitehnikat ent on arendanud algselt populaarse traditsioonilise harrastustehnika nõudlikuks meetodiks nüüdisaegsete tekstiilide loomiseks. Rahvusmustrite transleerimisel lapitehnikasse on ehk oluline kootud kangastega võrreldes kiiremini nähtav tulemus ent ka linaste kangaste valik, lapitehnika ning tihedate tepingute käsitsitöö on töömahukad protsessid autori kaasaegse idee teenistuses.

Aastal 2007 pälvis Ene Pars Eesti Tekstiilikunstnike Liidu eripreemia lapitehnika disainerlikule tasemele arendamise eest. 2010 pärjas Eesti Tekstiilikunstnike Liit Ene Parsi aasta tekstiilikunstnikuks, tõstes esile tema loomingu uuenduslikku suhet rahvuspärandisse. Ta juhatab oma tekstiiliateljeed Ene Pars Disain Oü ning töötab kunstnikuna Katariina Gildi lapikojas. 

Tanel Veenre: “Riideribadest kokku õmmeldud ausad seelikutriibustikud on kümnekordse suurendusklaasi all muutunud vastuvaidlemist mitte sallivateks triipkoodideka. /…/ Ene Parsi disaini puhul on kindlasti oluline ka funktsionaalsus – tervik on kompaktne ja viguriteta”. 

Näitust jääb saatma Andres Tenusaare animatsioon “Uuesti” (2008, muusika autor Pastacas).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht