Facebooki-feminism – kas sotsiaalne liikumine?

EKKMi Teooriaklubi IV saate avalik salvestus kolmapäeval, 17. septembril kell 19 EKKMi kohvikus. Kõnelejad: Brigitta Davidjants, Katrin Kivimaa, Kristina Papsejeva. Saatejuht: Airi Triisberg.

Sotsiaalsete liikumiste dünaamika kaldub olema tsükliline ja kui otsida Eesti ühiskonnas aktiivseid sotsiaalseid võitlusi, siis paikneb feminism kindlasti märkimisväärsel positsioonil. Sedamööda, kuidas soo ja seksuaalsustega seotud teemad on viimastel aastatel leidnud üha laiemat ühiskondlikku kõlapinda, on hoogu juurde saanud ka feministlik liikumine. Kaasajale iseloomulikult on poliitilise mobiliseerumise protsessis oluline roll internetil: aastal 2014 paistab Eesti feministliku liikumise keskseks platvormiks olevat Facebooki grupp „Virginia Woolf sind ei karda!“. Vestlusring Brigitta Davidjantsi, Katrin Kivimaa ja Kristina Papsejevaga keskendub selle internetifoorumi kontekstualiseerimisele. Kuidas on „Virginia Woolf sind ei karda!“ grupp ajas arenenud, kasvades väikesest queer/feministlikust lugemisrühmast mitme tuhande liikmega foorumiks? Mis seal foorumis toimub ja kas neid tegevusi saaks käsitleda sotsiaalse liikumisena? Mida võib selles foorumis käsitletavate teemade põhjal järeldada feministliku liikumise kohta Eestis siin ja praegu? Millised mõttevoolud domineerivad, millised küsimused on aktuaalsed?

Brigitta Davidjants on muusikateadlane, kes uurib, kuidas muusikaloo abil luuakse, säilitakse ja presenteeritakse rahvuslikkust. Lisaks on ta vabakutseline ajakirjanik, festivali LadyFest Tallinn korraldusgrupi liige ning ning üks “Virginia Woolf sind ei karda!” grupi omaaegseid algatajaid.

Katrin Kivimaa on kunstiteadlane ja -kriitik, kes töötab EKA Kunstiteaduse instituudis. Tema akadeemiline uurimistöö on pühendatud feminismi problemaatikale moodsas ja kaasaegses kunstis, mida omakorda toetab laiem ühiskondlik ja ajakirjanduslik tegevus võrdõiguslikkusideede levitamisel.

Kristina Papsejeva on noorsootöötaja, võrdõiguslane ning kodanikuaktivist. Lisaks „Virginia Woolf sind ei karda!“ grupi administreerimisele tegutseb ta veel kooseluseaduse ja erinevate perekonnamudelite toetuseks loodud Facebooki-lehe „Aitäh, aga minu traditsiooniline perekond ei vaja kaitset” administraatorina.

Lugemiseks: Alice Iancu/Ioana Vlad “New on the Scene: Innovations and Mismatches in Key Feminist Romanian Contributions duringthe Transition”

EKKMi Teooriaklubi on vestlussaade, kus räägitakse teoreetilistel ja praktilistel teemadel, mis puudutavad kaasaegset kunsti ning kultuuri ja ühiskonda laiemalt. Saadet, mis valmib EKKMi ja Klassikaraadio koostöös, juhivad Airi Triisberg ja Rebeka Põldsam. Üheksa avaliku salvestuse raames vestlevad saatejuhid erinevatel teemadel erinevate külalistega.

NB! Saated on Klassikaraadios eetris alates 19. septembrist  reedeti kell 11.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht