Hooaja avapidu toob pärimusmuusika esimese lipulaeva meeskonna taas kokku

Rannar Raba

Viljandi lossimägedes paiknev Pärimusmuusika Ait avab reedel, 11. septembril oma teise hooaja. Suures saalis kell 19 algaval peol astub pärast kümnendi pikkust pausi lavale Eesti pärimusmuusika esimeseks lipulaevaks tituleeritud ansambel Alle-aa.

1990. aastate algul Viljandi Kultuurikolledži rahvamuusika eriala esimese lennu tudengite loodud ansambel paistis silma mitmekesise repertuaari ning otsiva vaimu poolest, mille tõestuseks on seegi, et liikmeskonna suurus oli pidevas muutumises, kõikudes vahemikus 4-13. Teiste seas tegid Alle-aas kaasa Margus Põldsepp, Sulev Salm, Piret Aus, Ando Kiviberg, Ülle Jantson, Raivo Sildoja, Ott Kaasik – kõik pärimusmuusika sõpradele hästi tuttavad nimed.

Ehkki Alle-aa liikmed on ikka ja jälle väiksemate kooslustena eri muusikasündmustel üles astunud, võib väita, et koosseis on hingusel olnud juba üle kümne aasta. Laiali mindi üsna loomulikul viisil pärast seda, kui osalised lõpetasid õpingud kultuurikolledžis ning paljud neist siirdusid Viljandist eemale.

Pärimusmuusika keskuse juhataja Ando Kiviberg avaldas arvamust, et ansambel kannab ajaloolises mõttes tähendusrikast rolli hoolimata sellest, et noorem põlvkond pärimusmuusika sõpru ei pruugi olla sellest midagi kuulnud. „Alle-aa sünd märkis uue ajajärgu algust, sest sealt peale hakati pärimusmuusikasse tõsisemalt suhtuma ning asuti Skandinaaviast ja kaugemaltki eeskuju võtma,“ selgitas Kiviberg. „Palju pole öelda, et Alle-aa kontserdid olid eelmänguks ka Viljandi pärimusmuusika festivali sünnile, mistõttu on kollektiivi comeback aida uue hooaja alustuseks igati sobiv ja sümboolne šest.“

Hiljem saab hooaja avapeol võimaluse publikule silma vaadata viimasest pärimusmuusika festivalist perekondlikel põhjustel kõrvale jäänud vendade Süggude duuo Minu Isa Oli Ausus Ise. Tantsuks mängivad lõõtsamehed Siim Rikker, Juhan Uppin, Asso Int, Enrik Visla, Toomas Oks ja Ain Lindvest.

2008. aasta kevadel valminud Pärimusmuusika Aidast on pooleteise aastaga saanud Viljandi kultuurielu üks peamisi pidepunkte. Esimese hooaja ning sellele järgnenud suve jooksul leidis Lõuna-Eesti moodsaimaks kontserdimajaks peetavas aidas aset enam kui 150 kontserti, teatri- ja tantsuetendust, loengut ja filmiõhtut, millest sai osa ligi 20 000 inimest. Peale selle toimus aida ajalooliste müüride varjus 80 konverentsi, seminari, vastuvõttu ja peoõhtut, kokku pea 7000 osalisega.

Lähiaja tähtsündmustest tõstis produtsent Janne Suits esile iga-aastase lõikuspeo, millest on aja jooksul kujunenud suuruselt teine pärimusmuusika keskuse korraldatav festival. Lisaks sisaldab uue hooaja programm kümneid Eesti ja välismaa muusikute kontserte, plaadiesitlusi, kontsertkohtumisi, loenguid, perehommikuid ja filmiõhtuid. Tegevust jätkavad ka vabahariduskool August Pulsti õpistu ning pärimusmuusika teabekogu.

Täpsem sündmuste kava leidub keskuse veebilehel www.folk.ee.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht