Kunstnik Endel Saarepuu kutsub juubelinäitusele

Kadri Tonto

Kolmapäeval, 9. septembril kell 19 avab Tam Galeriis näituse kunstnik Endel Saarepuu, kes tutvustab oma 60. juubeli künnisel viimasel kümnendil tehtud loomingut.

Näitusel on eksponeeritud Saarepuu peenekoeliselt tehtud pliiatsijoonistused, jõulised puuskulptuurid ning meedias suurt kõlapinda tekitanud teravalt tabavad karikatuurid „Püha söömaaeg Pirita kloostris“ ja „Lennart Meri portree“.

Kunstnikku ennast iseloomustavad kõige paremini tema loomingu kaks vastandlikku suunda − rahulikud ja romantilist alatooni kandvad mere- ning loodusvaated ja oskuslikult peidetud mõttega krutskeid täis puuskulptuurid. Mainimata ei saa ka jätta Saarepuu meisterlikke ning kohati kõhedat ettekuulutust kandvaid graafilisi lehti, neist tuntuim Estonia laevahukku ette ennustav pilt.

Saarepuu on tuntud ka omalaadsete karikatuuride poolest, mis kujutavad humoorikalt ning ehedalt 21. sajandi Eesti avaliku elu peategelasi: Toomas Hendrik Ilves, Siim Kallas, Mart Laar, Marju Lauristin ja Edgar Savisaar on vaid vähesed, keda Saarepuu on kunstnikule omaselt jäädvustanud.

 Saarepuu looming tänasel päeval on sujuv kulgemine ühelt väljendusviisilt teiseni. Karikatuuride tagapõhjast kasvasid välja maastikujoonistused.

„Maastikku kujutades on minu jaoks oluline hingeline seos selle maaga. Eestis olles ja kodumaa metsades liikudes tajun seda kõige ehedamalt,“ räägib Saarepuu.

Looduses viibides jõudis kunstik soovini anda edasi iidsete puude energiat ja elulugu puuskulptuuride näol. Teda innustas soov säilitada puu hinge ja olemust, selle asemel, et see mõne elutu mööblitüki või küttematerjalina täielikult hävineks. Puude raiumiseks ning töötlemiseks seadis ta sisse aianurga, kus iidsed tammed ja sihvakas pihlakas energiat kiirgavad.

Näitus jääb Tam Galeriis avatuks 26. septembrini

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht