Linastuvad Valgevene režissööri Viktor Dašuki dokumentaalfilmid

Alari Rammo

Kodanikeühendusel Valgevene Uus Tee on heameel paluda teid tunnustatud Valgevene filmirežissöör Viktor Dašuki filmide linastusele Tallinna Kinomajas (Uus 3) 6. ja 7. aprillil kell 19:00. Filmid on vene keeles, ingliskeelsete subtiitritega. Linastustele järgneb diskussioon režissööriga. Sissepääs kõigile prii!

Euroopa Liidu idapartnerlus koos rahaliste vahenditega on laienenud Valgeveneni. Enamik otsustajatest ja ekspertidest leiab, et Valgevene arengule ja Euroopa Liidu huvidele tuleb kasuks Valgevene kaasamine, mitte isolatsiooni jätmine. Ehk on enne 7. mail Prahas toimuvat EL-i idapartnerluse tippkohtumist kohane küsida, kas meie südametunnistus ja poliitikute retoorikas rõhutatud väärtuspõhine poliitika ikka lubavad suruda Valgevene praeguse presidendi kätt? Enne käesurumist tasuks kindlasti Viktor Dašuki filmid ära vaadata.

6. aprillil kell 19:00 „Nägu ja Mask“ 2007.a, kestus 1 tund ja 10 minutit

Imeilus Miss Valgevene unistab õnnest ja rikkusest, mida ta loodab leida Läänest. Nii sõidabki neiu Euroopasse fotomodelliks. Kaunitari saatuse kaudu heidab režissöör pilgu tema põlvkonnakaaslaste käekäigule laiemalt. Sugupõlv, keda on hakatud kutsuma ka kadunud põlvkonnaks, seisab silmitsi tõsiasjaga, et kodumaal pole võimalik oma unistusi täide viia, kuid mujal on Valgevenes omandatud hariduse ja kogemusega keeruline hakkama saada.

7. aprillil kell 19:00 „Femida“, 2007. a, kestus 1 tund ja 20 minutit

“Ma elasin üle sellised kaabakad nagu Hitler ja Stalin, kuid ma pole kunagi näinud taolist fašismi nagu Lukašenka puhul.“ Meeleheitel mehe sõnad vormiriides politseinikule märgatavat mõju ei avalda. Järgmises kaadris näeme Valgevene presidenti Aleksandr Lukašenkat televiisoris, pidamas kõnet, kus ta ähvardab arreteerida kõik, kes julgevad talle vastu hakata.  Pärast võimuletulekut 15 aastat tagasi on Lukašenka laiali saatnud parlamendi, kirjutanud ümber põhiseaduse ning lükanud edasi valimisi, mida ta on seejärel võitnud rabava toetusega. Ajakirjanikke ja teisitimõtlejaid on arreteeritud, röövitud ja mõrvatud.

Režissöör võrdleb valitseva režiimi käitumistavasid psühhopaadist mõrvari vildaka loogikaga – mõlemad kirjutavad oma seadused ise ning tegutsevad ainult isiklikes huvides. Uuesti ja uuesti näeme, kuidas presidendi eripolitsei rikub seadust, kuidas iga protesti tervitatakse kivistunud naeratusega, et see siis jõhkra vägivallaga maha suruda. Samuti näitab film lähedalt inimesi, kelle naha all pulbitseb katkematu raev taolise ebaõigluse suhtes ning kelle tahe muutusteks ja paremaks tulevikuks ületab hirmu põhjendamatu vägivalla suhtes.

Viktor Dašuk on üks tunnustatumaid Valgevene filmitegijaid, kelle dokumentaalteosed on laadilt allegoorilised, kuid kritiseerivad teravalt Valgevenes valitsevat diktatuuri. Alates 1997. aastast on Dašuk võimude pideva teravdatud tähelepanu ja tagakiusamise all. 2006. a. Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivalil linastus tema üks tuntumaid filme, „Valgevene Dekameron“. Festivali ajal Brigitta Davidjantsi sulest ilmunud kajastus (http://www.epl.ee/kultuur/365670) annab aimu Dašuki käekirjast ja selle kaudu ka Valgevene tragöödiast laiemalt.

Toimuvad diskussioonid on osa Valgevene klubiõhtute sarjast „Valgevene ja valgevenelased“ ning need saavad teoks Islandi, Liechtensteini ja Norra rahastamisvahendeid koondava Vabaühenduste Fondi toetusel. Ühenduse igapäevast tegevust toetab Avatud Eesti Fond.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht