Rahvusvahelisel naljapäeval avatakse näitus “Vildest naljaga pooleks”

Kairi Tilga

Eduard Vilde muuseumi näitus Nalja-Vildest avab klassiku humoorika palge.  1. aprillil 2012 avatakse Eduard Vilde Muuseumis näitus „Vildest naljaga pooleks. Eesti naljakirjandus Vildest Kivirähkini“. Lustakas ja värviline näitus pakub tegevust kogu perele. Näitus jääb avatuks 18. juunini 2012.

Kes ei teaks Vilde „Pisuhända“, „Vigaseid pruute“ või „Tokerjaid“. Need on eesti kirjanduse huumoriklassika kullafondi kuuluvad palad. Ent seda, et Vilde on kirjutanud kümneid ja kümneid naljajutte ja lausa tuhatkond satiiripala, on klassiku üldisest  retseptsioonist kõrvale jäänud.

Näitus „Vildest naljaga pooleks“ on esmakordne püüe rääkida Vilde väga rikkalikust huumoriloomingust. Kas rohkem kui  100. aasta tagune nali ajab tänapäeva inimese naerma? Nalja mõistmisel on vaja mõista ajakonteksti.  Näitus toob külastajani 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse eestlaste huumorieelistused. Mida rahvas nõudis, seda Vilde kirjutas. Kuna just Vilde oli vaieldamatult tolle perioodi kirjanduslik liider on tema lihtsakoelisel naljaloomingul olnud märkimisväärne roll eesti rahva lugema harjutamisel (õppimisel).

Eesti naljakirjandus tervikuna on kirjandusuurimuses veel valge laik. Just selle näituse tarvis on kokku pandud eesti naljakirjanduse ajaliin, autorid, kes on läbi erinevate kümnendite lugejat lõbustanud. Ajaliini alguses seisab suurkujuna Vilde ja lõpus Kivirähk. Nende kahe kirjaniku naljas on palju ühised jooni ( produktiivsus, poliitiline satiir). Vahepealsetel perioodidel domineerivad nt. Luts, Raudsepp, Smuul, Valton jt.

Lisaks lugemisele saab näitusel vaadata videot, kuulata helifaile, mängida Vilde naljaütluste ja memory’t , mõtiskleda keele ja koomika seoste üle.
 
Näitusega seonduvalt on Vilde muuseumis toimumas mitmeid erinevaid huumoriteemalisi sündmusi.
* Vilde muuseum kuulutab välja fotokonkursi „ Linna parim nali“.
* Üleriigilisel muuseumiööl on Vilde muuseumis huumoriöö  ( Viskame nalja, kuulame huumoriklassikat jpm).
* Eesti kirjanduse sügislaada pühendame eesti naljakirjandusele.
* Näitusega kaasnevad haridusprogrammid igas vanuses koolilastele.

www.linnamuuseum.ee/vilde

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht