Roerichi prohvetlikud maalid

Kira Moltšanova

Eesti Roerichi Selts tähistab oma 20. aastapäeva näitusega “Roerichi prohvetlikud maalid” Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonna (Liivalaia 40) fuajees. Avatud 07. septembrist 16. oktoobrini  (E-R 10-19; L 10-17). Külastamine tasuta.

Nikolai Roerich oli erakordselt mitmekülgne isiksus. Suur kunstnik, filosoof, rändur, teadlane (arheoloog ja ajaloolane), kirjanik ja luuletaja.
Näituse teema “Roerichi prohvetlikud maalid” annab meile võimaluse rääkida temast veel ka kui sotsiaalpsühholoogist. Roerich oskas oma vaimuteadmisega ette näha maailma sündmuste kulgu, oskas piiluda ajaloo järgmisele leheküljele ja hoiatada (maalid “Viimane Ingel”, “Harmagedon”).
“Legendid ei kuulu üksnes viirastuslikku muinasaega, neid luuakse alati. Neis jäädvustuvad rahva vaimsed pürgimused ja rahva tahe. See on lühivalem lootustest ja saavutustest.” Nii on öeldud Elavas Eetikas, mille ideid Roerich-kunstnik oma lõuendeil kajastas, andes oma loominguga tõuke mõtiskleda lõuendeil jäädvustatud legendidest ja sümbolitest.
Iga maal meie näitusel (mõistagi pole need originaalid, vaid suured reproduktsioonid) kannab inimkonna evolutsiooniideed ja suunab teadvuse ülendamisele, teadvuse peenekoelisemaks muutumisele või vaimsuse arendamisele igapäevatöös. Maalid “Rigden Dzapo käsk”, “Maitreja Võitja”, “Ime” kutsuvad mõtlema elu uuendamisest ja tuleviku suunas tehtavaist sammudest.
Maalil “Pax cultura” on Kultuuri sümbol kui südame arendamine, sisemise kultuuri areng läbi Armastuse, Ilu ja Teadmise. Need on need evolutsiooni alustoed, millega inimene võib ja peab maailma muutma. Roerich osutab: inimkonna Tulevik – see on Kultuuri õitseng!

Näituse vitriinides on antud põgus ülevaade Eesti Roerichi Seltsi 20 tegevusaasta tähtsündmustest – üks neist on kahtlemata mälestustahvli avamine Haapsalus 1999. a Lahe ja Wiedemanni tänava nurgamajal, kus Roerich 1910. aastal suvitas koos perega. Roerichi mälestustahvli avamiseks tegi ettepaneku Eesti Roerichi Selts. Selts koos Läänemaa muuseumiga andis ka tahvli valmistamiseks vajamineva raha. Kahel korral on õnnestunud Eestisse tuua Roerichi maalide originaale, näitused 1991. a Adamson-Ericu Muuseumis ja 2002. a Tallinna Linnamuuseumi filiaalis Kiek in de Kök. Olulisteks sündmusteks oli ka Roerichi Pakti ja Rahu lipu 70. aastapäevale pühendatud dokumentaalfilmi “Aeg kive koguda” näitamine 2006. a suvel Eesti TV kanalil, mille Eestisse toomine ja tiitrite tõlge oli seltsi teene, samuti 2008. a kirjastuselt Ilo ilmunud raamat Nikolai Roerichist “Meister”, mille tõlkimise algatajaks oli samuti Eesti Roerichi Selts. Seltsil on filiaal Kohtla-Järvel. Seltsi töösuundadest võib nimetada humanistlikku pedagoogikat (Š. Amonašvili raamat “Elu Kool” on tõlgitud eesti keelde samuti seltsi algatusel), on loodud tervise kool. Ligi 20. aastat on meie kooskäimiskohaks Tallinnas olnud Kodulinna Maja (Gümnaasiumi 3), kus iga kuu viimasel reedel on toimunud huvitavaid üritusi, on olnud esinejaid ka väljastpoolt Eestit. Seltsil on ka oma kodulehekülg www.roerich.ee

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht