Tarrvi Laamann TARRVISM

24h galerii

24h galerii uus e-näitus toob vaatajani Tarrvi Laamanni omanäolise pildi-ilma, milles põimuvad justkui ürgses tantsus asjad ja inimesed, abstraktsed mustrid ja loodusvormid – ning päikeseline elurõõm kohtub karmi puulõiketehnika pinnulise iseloomuga.
 
Näituse avamine toimub esitlusel Kumu hariduskeskuses kolmapäeval, 7. märtsil kell 18. Kunstnik on kohal ja avab oma teoseid e-formaadis, taustaks improvisatsiooniline heli ja subkultuurne luule (Kallervo Karu, Lord, Tommyboy, J.O.C.). Samuti räägib Tarrvi Laamanni loomingust kunstiteadlane Heie Treier ja e-näitustest kui kultuuriformaadist KUNSTIKESKUS.EE toimetaja Vano Allsalu. Lähem info www.facebook.com/TarrviLAAMANN Olete oodatud!
 
Laamanni kunstnikupositsioon on kahtlemata keskmisest kõvasti positiivsem, lausa plussmärgiline. “Minu maailm on päikseline, täis külluslikke värve ja heasoovlikke inimesi,” ütleb ta. Kuhu jäävad siis pained ja perverssused ja muidu kummalised lood? Ent Laamann pole kaugeltki naiivne maailmaparandaja, veel vähem pealiskaudne iluotsija: “Ilmselt on mõnigi mu töö mingi valu väljendus, aga olen proovinud kirjeldada mitte seda valu, vaid vastandit, mis tekib peale valu, ja head, mis hoopiski võinuks olla.” Kunstnikuks olemine on eelkõige inimeseks olemine ning hea ja halb käivad lahutamatult käsikäes. See, kas näed rohkem valgust või varju, sõltub vaatenurgast ja mõtteviisisit.
 
Laamanni piltidel põimuvad justkui ürgses tantsus asjad ja inimesed, abstraktsed mustrid ja loodusvormid. Tema tööde pildiväli on väga terviklik, sisu ja vorm näivad embavat teineteist mingis loomulikus, lausa looduslikus harmoonias. Võib öelda, et Laamann ei oota armuande looduselt ega kultuurilt, pigem kogub neid kui tundlik ja tähelepanelik korilane. Tema animistlik ja usalduslik hoiak ning kerge – vahel tõsisem, vahel rohkem naljatoonis sooritatud – kummardus elu ja kõiksuse ja jumaluse suunas on samas põimitud ümbritseva meheliku hõlmamisega, teatava vallutusega. Seejuures pole ta aga sõjamees ega ka maamees, kes endale põllulapi rajamiseks südamerahus metsa maha põletab – pigem lahtiste lõimede kokkupõimija, teadjamees, rituaalide läbiviija, vaimne maadeavastaja.
 
Ent vastuoludest pole vaba temagi looming – esindades kariibimerelikku elurõõmu, kultiveerides rõõmukultuuri kasutab ta oma kunstitööde loomiseks vaevarikast puulõiketrükitehnikat. Puidu lõikumine nõuab karmi kätt ning kriitilist pilku – mõneski mõttes peab puulõikajal olema sarnast visadust kui eesti talupojal kiviselt põllulapilt viljasaagi väljameelitamisel. Nii kannab juba tehnika ise siin tahes-tahtmata sõnumit, mis hakkab suhtlema kujutatavaga ning loob põneva ajaülese ning kultuuridevahelise kokteili – ristudes Laamanni töödes erinevate muusikastiilide ja flaierikultuuriga, fotorealistlikult nähtud sõprade, muusade, Dalai-laama, Shakespeare’i, vinüülplaatide ja geenitehnoloogiaga. Neid kõiki ühendab nagu möödaminnes mingi kordumatu rütm, rütm, rütm…
 
Tarrvi Laamann (1973) on õppinud esmalt fotograafiat ja seejärel graafikat (Eesti Kunstiakadeemia, MA 2000) ning töötanud spetsialistina lennunduses. Õpetab graafikatehnikaid ja muud EKAs ja Tartu Kunstikoolis. Korraldab muusika- ja kunstisündmusi ning töötab Eesti Rahvusringhäälingu raadiosaates “Reggae Power” saatejuhina. Eesti Kunstnike Liidu liige aastast 1994.
 
Näitus jääb aadressil www.kunstikeskus.ee avatuks 30. aprillini 2012.
 
24h galerii on osa Sally Stuudio portaalist KUNSTIKESKUS.EE, mille eesmärgiks on luua ligipääs kvaliteetsele kunstile üle Eesti – ka Kihnu, Kanepi ja Kiviõli inimestele – ning seda 24 tundi ööpäevas.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht