Toomas Vindi kummalised naised Haus Galeriis

Alates kolmapäevast, 26. veebruarist on Haus Galeriis avatud Toomas Vindi maalinäitus „Mõned kummalised naised“.

„Mida vanemaks meesterahvas saab, seda enam oskab ta hinnata naiselikke kehavorme, kuigi samal ajal tekib tal ekslik mulje, et lõpuks ometi hakkab ta mõistma naise keerulist hingeelu,“ seletab märtsikuus seitsmekümneseks saav maalikunsti klassik ja tunnustatud kirjanik Toomas Vint, kes esitab Haus Galeriis viimaste aastate loomingut. Aktimaale.

Näitusel saab näha nii 1974. aastal maalitud „Unenäomaastikke“ kui ka sellel aastal valminud maali „Õitsev naine kanarbikumaastikus“. Nii mõnigi töö tundub olevat metafoor või hoopiski alateadvusest lendu pääsenud kinnismõte. Kunstnik ise ei taha selgitada motiive, mis teda selle või teise pildi maalimiseks inspireerisid. „Minu jaoks on oluline, et maal annaks tugeva emotsiooni. Et maal ei peletaks inimest galerii uksest välja jooksma, et vaatajal tekiks hoopis tahtmine mõnda maali uuesti ja uuesti vaadata. Ma olen selline „vana-aja-kunstnik“, kes usub, et kunstiteos ise räägib vaatajale oma loo,“ ütleb Toomas Vint.

Toomas Vint (1944) hakkas näitustel esinema 1960ndate aastate lõpul. Sellest ajast tänaseni on ta säilitanud kunstimaastikul olulise positsiooni, tema loomingut ei saa siduda ühegi kindla suuna või liikumisega. Vindi loomingut tõlgendada püüdes on kasutatud termineid nagu intellektuaalne naivism, transavangard, metafüüsiline maal, magritilik sürrealism jne; ta ise nimetab oma töid kontseptuaalseteks maastikeks. Pälvinud arvukalt kunsti- ja kirjanduspreemiaid, sealhulgas Konrad Mäe medal (1986), Friedebert Tuglase novelliauhind (1979, 1984, 2012); rahvusvahelist tunnustust märgib New Yorgi Art Expo sertifikaat (1988). Tema teoseid on paljude kunstimuuseumite kogudes Eestis ja välismaal.

Näitus jääb avatuks kuni 4. aprillini

E–R 10–18, L 11–16.

Haus Galerii

6419 471

Uus 17, Tallinn

www.haus.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht