Ulmeplaadid esitlevad plaati Veljo Tormise teoste töötlustega

Maria Mölder

Neljapäeval, 1. oktoobril kell 19 esitleb plaadifirma Ulmeplaadid uhiuut albumit „Laulu jäävuse seadus“ Veljo Tormise teoste töötlustega. Esitlus leiab aset Von Krahli teatris festivali Plektrum raames. Uusversioone Veljo Tormise teostest esitavad Kirtana Rasa, Jaan Pehk, Taavi Tulev, Eva Mitreikina ja teised. Kohal on helilooja Veljo Tormis ise. Sissepääs on tasuta. Tartu esitlus toimub 23. oktoobril Genialistide klubis.

Veljo Tormise teoste töötluste plaadiks vormistamise eellugu ulatub 2007. aastasse, mil Tormis oli Eesti muusika päevade festivali helilooja ning mõeldi võimalustele akadeemilist ja mitteakadeemilist muusikamaailma ühendada. Paljud artistid said lähteülesande luua Tormise teoste põhjal uut muusikat. Inspiratsiooni lisasid mõningad seminarilaadsed kohtumised heliloojaga: Veljo Tormis tutvustas teoste tausta ning tundis omakorda huvi muusikute lähenemise vastu teoste töötlemisel. Paljudel muusikutel puudus sootuks varasem kogemus koorimuusika ja pärimusmuusikaga, mõnel juhul on selline „süütus“ andnud väga erilisi sünteese.

Helilooja Veljo Tormis (1930) algatas oma rahvaviise ja modernistlikke kompositsioonitehnikaid sünteesiva loominguga uue regilaululiikumise, millel on oluline roll ka alates 1990. aastatest hoogustunud laiapinnalisemas pärimusmuusika puhangus. Lisaks eesti rahvalaulule on Tormis oma loomingus pööranud tähelepanu paljudele hääbuvatele rahvastele ja säilitanud nende keelt. Tänu temale kuuleb täna vadja, isuri, vepsa või liivi keelt tõenäoliselt sagedamini maailma kontserdilavadel kui oma loomulikus keskkonnas.

Nagu Tormise loomingus, nii on ka plaadil „Laulu jäävuse seadus“ peasõna runolaulul ehk regilaulul, eestlaste ja teiste Soome-Ugri rahvaste muistsel rahvaviisil. Ja mitte puhtal runolaulul, vaid (mitmekordselt) töödeldud regiviisil, mis peegeldab tänapäeva või lähimineviku mundris adekvaatsemaltki meie elukeskkonda kui traditsioonilisel kujul. Kogumikul on töödeldud Veljo Tormise helitöid aastatest 1950-1991.

Plaadil „Laulu jäävuse seadus“ loovad Veljo Tormise muusika põhjal uusi kõlamaastikke Tõnis Leemets, Kirtana Rasa, Marsen Jules (Saksamaa), Kadi Uibo, Taavi Tulev, Pastacas, Muschraum, Uku Nurk, Eva Mitreikina, Aivar Tõnso, 3 Pead, Pia Fraus, Tiiu Kiik aka Bongirl, Jaan Pehk ja Algorütmid.

Ulmeplaatidel on hea meel esitleda albumit „Laulu jäävuse seadus“ festivalil Plektrum, mille kesksed ideed on Veljo Tormise teoste töötlustele väga lähedased. Plektrum on sel aastal juba seitsmendat korda toimuv festival, mille eesmärk on esitleda ja mõtestada inimese, tehnoloogia ja kaasaegse kultuuri kokkupuutepunkte. Festival toimub Kultuuripealinn Tallinn 2011 toetusel. Sihtasutus Tallinn 2011 on 2007. aasta aprillis loodud eraldiseisev organisatsioon, mille ülesanne on ette valmistada ja koordineerida Tallinna kui Euroopa kultuuripealinna programmi 2011. aastaks.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht