Uued näitused Harjumaa Muuseumis

Harjumaa Muuseum

Harjumaa Muuseumis saab alates 11. märtsist vaadata näitusi „Kunstiandelised naised“ ja „Naistemoe aksessuaare 20. sajandist“.

Kunstiandeliste naiste näitus sai teoks tänu nende tütrele ja õele Ursula Põksile, kes pärandas oma perekonnale kuulunud mööbli, kunstiteosed, dokumendid ja fotod Harjumaa Muuseumile. Pärandus oli mahukas ja mitmekülgne ning muuseum koostas selle põhjal 2008. aastal väljapaneku, mille keskmes oli tõlkija ja toimetaja Ursula Põks. Tänu tollasele näitusele sai muuseum uue annetuse ning muuseumi kunstikogu täienes U. Põksi ema ja õe, Karin Pipenbergi ja Monika Põksi, töödega.

Karin Pipenberg õppis aastatel 1910-1913 Leipzigi Kuninglikus Graafiliste Kunstide ja Raamatukunsti Akadeemias professor Bruno Heroux ateljees. Tema õpetaja B. Heroux külastas 1911. aastal Eestit ning jäädvustas nii Keilat kui oma õpilase perekonda.

Monika Põks õppis aastatel 1938-1942 Riigi Kunsttööstuskoolis keraamikat, siirdus 1942. aastal Saksamaa tööteenistusse ja õppis Müncheni Kunstiakadeemia õhtukursustel.

Näitusel „Kunstiandelised naised“ eksponeeritakse Karin Pipenbergi pastelle, söejoonistusi ja graafikat, Monika Põksi akvarelle ning Bruno Heroux graafilisi lehti Karinist. Väljapanekut täiendavad Monika kirjad Münchenist ning materjalid perekonna Suur-Tutermaa ja Keila kodu kohta.

Näituse koostasid Riine Kallas, Kätlin Janson, Urmas Veersalu, Mall Siniveer.

Väljapanek „Naistemoe aksessuaare 20. sajandist“ tutvustab Harjumaa Muuseumi ajaloolises kogus olevaid naisteriietuse lisandeid, mis pärinevad 1920ndatest kuni 1960ndatest aastatest. Näituseks on seatud kübarad, kindad, muhvid, käekotid, kübara- ja juuksenõelad, suled, sallid ja rätikud. Ajastukohast stiili ja moodi tuletavad meelde vanad fotod muuseumi kogust.

Näituse koostasid Mall Siniveer ja Kätlin Janson.

Kunstiandeliste naiste näitus jääb avatuks kuni 16. maini ning väljapanekut naistemoe aksessuaaridest saab vaadata kuni 13. juunini.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht