Võrumaal toimub tänavu üheksakümnes laulu- ja tantsupidu

Peeter Laurson

Tänavu, 6. juunil toimuv Võrumaa laulu- ja tantsupidu “Ühtehoides“ ontagasivaade üheksakümnele eelnevale peole. Võru maakond on suutnud läbiaegade säilitada maakondlike laulu- ja tantsupidude traditsiooni, mistoimuvad igal aastal. Üheksakümnes Võrumaa laulu- ja tantsupidu “Ühtehoides” toimub Võru Kubijalauluväljakul. Peol osalevad kõik kooriliigid, puhkpilliorkestrid,tantsurühmad, võimlemisrühmad kokku üle 2000 osalejaga. Repertuaari põhiosamoodustavad XXV üldlaulupeo ja XVIII üldtantsupeo laulud ja tantsud. Peo lavastab Ruti Murusalu.

Peost võtavad osa kõik maakonna omavalitsuste esindajad. Lisaks viibivadkohal ajaloolised Võrumaa persoonid (Fr.R. Kreutzwald, K. Leete jne.). Pidu ilmestavad videokatked eelmistest Võrumaa pidudest Kubijalauluväljaku suurel ekraanil. Esimest korda kogunes Võrumaa oma peole 2. ja 3. juulil 1881. aastal. Osalejaid oli ligikaudu 150 ja kokku anti kolm kontserti. Laulsid 12 koorija pilli mängisid 5 pasunakoori. Kahel esimesel kontserdil olid esinejateksühendkoorid, kolmandal kontserdil esinesid kõik koorid eraldi. 25. juulil 1949 toimus esimene maakonna rahvatantsupidu, mille üldjuhiks oliLinda Malviste. 15. juulil 1961 alustas tantsupidude üldjuhtimisega Võrumaallegendaarne tantsujuht Kai Leete. Aastatel 1954 – 1994 toimusid laulu- ja tantsupeod regulaarselt igal aastalning olid võrumaalaste hulgas väga populaarsed. Just tänulaulu- ja tantsupidudele kujunes Võru Kubijast välja maakonna kõigepopulaarsem suvine vabaaja veetmise koht. Esmakordselt Võrumaa pidude ajaloos liigub sel aastal peo tuli möödamaakonda. Tuli süüdatakse Suure Munamäe tornis.

Kõigil omavalitsustel onvõimalus tervitada tuld ning pakkuda kohapeal oma tuleprogrammi. Peotuli jõuab peopaika 6. juuni õhtuks, kus suure tule süütavad maakonnavanim tantsujuht, teenekas koorijuht ja vanim puhkpillimängija. Võrumaal on tänu maakondlikule laulu- ja tantsupeole kujunenud välja kateised rahvalikud peod, kus eri vanuses elanikud osalevad. Mudilased oma laulu- ja tantsupeol, noored ja täiskasvanud oma peol ningmemmed- taadid oma peol.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht