Eesti Rahva Muuseumis avatakse rahvusvaheline rändnäitus “Rännak Lotmani semiosfääris”

Selle aasta 28. veebruaril möödub sada aastat semiootiku, kirjandus- ja kultuuriteadlase Juri Lotmani sünnist. Juubeliaastat tähistatakse nii Eestis kui välismaal erinevate konverentside, publikatsioonide ning muude ettevõtmistega. Üks tähelepanuväärsemaid neist on Lotmani kodulinnas Tartus asuvas Eesti Rahva Muuseumis avatav rahvusvaheline rändnäitus “Rännak Lotmani semiosfääris”.

Näitus valmib Eesti Semiootika Seltsi, filmikunstnik Katrin Sipelga, režissöör Jaak Kilmi, Tartu Ülikooli, Eesti Rahva Muuseumi ja Tallinna Ülikooli Juri Lotmani semiootikavaramu koostööna. Ekspositsiooni keskmeks on Juri Lotmani kauaaegne korter Tartus Burdenko (Veski) tänaval. Näitus portreteerib Lotmanit kui andekat teadlast, säravat õppejõudu, avatud intellektuaali ja hoolivat vanaisa. Puudu ei jää ka Lotmani omapärasest vaimukusest ja mängulisusest. Kodu peegeldab seal elavat inimest ning läbi selle kujundi saab näituse külastaja põneva visuaalse ja kogemuspõhise viisi Lotmaniga tutvumiseks. Kuraator Katrin Sipelgas: „Tuginedes proffessori kaasaaegsete, kolleegide ja lastelaste mälestustele töötasime Jaak Kilmiga välja tingliku ruumi kontseptsiooni, tinglike koduste objektidega, mis aitavad heita pilgu akadeemikule kui inimesele. “

Ühe kuulsaima Eestis tegutsenud humanitaarteadlase teeneks on mõjuka Tartu-Moskva semiootikakoolkonna rajamine, maailma esimese semiootikaajakirja algatamine ning mõiste „semiosfäär“ väljapakkumine. Lotmani poolt tehtud töö laiendas semiootika ulatust inimkultuuri kui keeruka, iseennast piiritleva ja loova terviku mõistmisel.

 

Koos näitusega toimub Eesti Rahva Muuseumis mitmekesine kultuuri ja teadusprogramm. Kavas on etendus „Lotman“ (21. ja 22. märtsil), kuraatori- ja giidituurid.

 

Lotmani sajas sünniaastapäev on valitud UNESCO poolt UNESCO 2022. aasta juubelite programmi. Näitus rändab hiljem Peterburi, Pariisi, Thessalonikisse ja teistesse  rahvusvahelistesse sihtkohtadesse. Eesti Rahva Muuseumis on näitus avatud 4. veebruarist 20. aprillini 2022, paiknedes osalussaalis püsinäitusel „Kohtumised“. Sissepääs püsinäituse piletiga.

 

Näituse ja kaasneva programmi info pidevas uuenemises aadressil https://www.erm.ee/et/rannak-lotmani-semiosfaaris.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht