Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Ain Kallis

Täna anti Tallinnas Lauluväljaku Klaassaalis toimuval teaduskommunikatsiooni konverentsil „Eesti teab? Eesti teab!“ üle 2019. aasta Eesti teaduse populariseerimise auhinnad.
Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis geograaf Ain Kallis. Ta on aastakümneid olnud viljakaim meteoroloogia populariseerija Eestis, kes räägib ja kirjutab keerulised ilmastikulised protsessid lahti kõigile arusaadavas keeles ja sügavalt isikupärases humoorikas võtmes. Tema kokku üle 800 seni avaldatud kirjutises on lisaks ilma- ja kliimanähtustele käsitletud veel üldisi geograafia, astronoomia ja teaduse eetika küsimusi. Kallis on oodatud paljudel teadust populariseerivatel üritustel, kus ilmast ja kliimast juttu tehakse. Tema karjääri üheks tähtsamaks saavutuseks tulekski ehk pidada noortes huvi äratamist loodusteaduste, eriti aga meteoroloogia vastu.
Parima teaduse ja tehnoloogia populariseerija peapreemia pälvis Eesti Loodusmuuseumi juht Asta Tuusti. Rohkem kui kolme aastakümne jooksul on ta õpetaja, koolitaja, keskkonnahariduse eestvedaja ja juhina suutnud tuhandetes inimestes äratada huvi loodusteaduste vastu.
Teise preemia pälvisid Eesti silmapaistvaim linnuteaduse populariseerija ja Marko Mägi ja Wikimedia Eesti projektijuhina Eesti teadust Vikipeedias nii sõnas kui pildis turundav Ivo Kruusamägi.
Teadust ja tehnoloogiat populariseerivate tegevuste ja tegevuste sarjade hulgas pälvis peapreemia gümnasistidele suunatud praktiliste töötubade „Geneetika õppepäevad“ eestvedaja Toivo Maimets. Projektis on seitsme aasta jooksul laboratoorseid töid ja erinevaid katseid DNAga õnnestunud teha ligi 1600 õpilasel üle Eesti.
Teise preemia sai Haapsalu haridus- ja tehnoloogiamessi eestvedaja, innovatsioonikeskuse INNOKAS juht Angela Leppik. Sel aastal toimus tõeliselt interdistsiplinaarse programmiga mess juba viiendat korda.
Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil sai peapreemia Huvitava Bioloogia Kooli loodushariduslike multikate „Miks? Miks? Miks?” projektijuht Helen Pikkat. Multikate sari aitab nii eelkooliealistel kui ka vanematel lastel omandada uusi teadmisi lihtsalt selgitatult, kuid faktitäpselt.
Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest trükisõna abil pälvis peapreemia „Keemia õhtuõpiku“ autor Jüri Liiv.
Teise preemia said kõige pisematele mõeldud teadusraamatu „AHHAA!” autor Els Heinsalu ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia artiklisari „Milleks meile alusteadused?“. Erinevate valdkondade teadlaste sulest on Postimehe teadusportaalis „Heureka“ selle aasta veebruarist alates ilmunud juba 16 artiklit, mis on pälvinud suure lugejaskonna tähelepanu.
Parima uue algatuse eest teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel anti välja peapreemia Eestimaa Looduse Fondi ja Tartu Ülikooli rahvateaduse kampaania „Eesti otsib nurmenukke!” eest, eestvedaja Silvia Lotman. Kampaania käigus panustasid huvilised teadusesse kokku ligi 1700 vaatlusega.
„Auhinnatute seas joonistub välja see, et kuigi loodusteaduste populariseerimine on meil väga kõrgel tasemel ja laialt levinud, saab rõõmuga tõdeda, et on ka mitmeid teadusvaldkondi koondavaid tegevusi – nagu näiteks Eesti Noorte Teaduste Akadeemia alusteaduste artiklisari ja eestikeelse Vikipeedia arendamine. Lisaks hõlmab auhinnatute tegevus kogu elanikkonda alates eelkooliealistest kuni vanavanemateni,“ ütles teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna juhataja Terje Tuisk.
Eesti teaduse populariseerimise auhindadega tunnustatakse silmapaistvaid teaduse populariseerijaid ning innustatakse teadusest ühiskonnas rohkem rääkima ja kirjutama.
Konkursi auhinnafond on 21 500 eurot. Auhinda rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning seda annavad koostöös välja Eesti Teaduste Akadeemia ja Eesti Teadusagentuur.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht