Eesti Tekstiilikunstnike Liit tunnustab aastapreemiate laureaate ja tutvustab nominente

11. aprillil kell 18 tunnustab Eesti Tekstiilikunstnike Liit Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis tänavusi aastapreemiate laureaate: Aasta Tekstiilikunstnik 2023 on Aet Ollisaar, Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2023 on Maria Kristiin Peterson ja Aasta Tekstiilitegu 2023 tunnustuse pälvis Maryliis Teinfeldt-Grinsi kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?”.

Aasta Tekstiilipreemiad 2023 nominente tutvustav väljapanek avatakse 11. aprillil Eesti Tekstiilikunstnike Liidu veebilehel www.tekstiilikunst.ee

21. märtsil 2024 kogunes Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis loomevaldkonna esindajatest koosnev žürii, et tunnustada tekstiilikunstnike 2023. aasta erialast tegevust. Tekstiilikunstnike tegevust tunnustati kolmes kategoorias: Aasta tekstiilikunstnik, Aasta Noor Tekstiilikunstnik ja Aasta Tekstiilitegu.

Preemia Aasta Tekstiilikunstnik 2023 nominentide hulka kuulusid Maasike Maasik, Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Marilyn Piirsalu ja Maryliis Teinfeldt-Grins. Tunnustuse Aasta Tekstiilikunstnik 2023 laureaat on Aet Ollisaar (1966) võimsa ja viljaka loomeaasta eest. Žürii hinnangul iseloomustab Ollisaare loomingut poeetilisus, omanäolisus ja aktiivsus. 2023. aastal osales kunstnik kokku 12 näitusel, olles sealjuures loonud kolm isikunäitust ja esinenud kolmel rahvusvahelisel näitusel.

Preemia Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2023 nominendid olid India Maria Emilia Kiisler, Johanna Mauer, Liisa Hanvere ja Maria Kristiin Peterson. Tunnustuse Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2023 laureaat on Maria Kristiin Peterson (1988). Noor tekstiilikunstnik pälvis tunnustuse magistritöö „Disaineri roll tarbijajärgse tekstiilijäätme ringlussevõtul lõngaarenduse ja kudumikollektsiooni näitel“ eest, mis on oskuslikult sidunud materjalivaliku ja disainilahenduse. Zürii hinnangul on see oluline uurimus valdkonna teadusliku arengu jaoks, tutvustades Eesti disaini rahvusvahelisel areenil. Peterson pälvis 2023. aastal tähelepanu New York Textile Month konkursi finalistina.

Tunnustusele Aasta Tekstiilitegu 2023 esitati kolm väärikat kandidaati: Anu Raua juubelisündmuste sari ja suurejooneline isikunäitus Heimtali ringtallis, Kadi Pajupuu esinemine rahvusvahelisel erialafoorumil ja teadusartikli avaldamine ning Maryliis Teinfeldt-Grins´i kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?” Tunnustuse Aasta Tekstiilitegu 2023 pälvis Maryliis Teinfeldt-Grins´i kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?”. Maryliis Teinfeldt-Grins´i (1994) suurejoonelise kogukonda kaasava loomingulise ettevõtmise mõju on nii kohene kui pikaaegne. Žürii hindas kõrgelt, et kunstnik on toonud tekstiilikunsti ja -disaini noortele lähemale ja tutvustanud oma uuenduslikku tehnikat laiale publikule.

Žürii poolt märgiti eraldi ära Kadi Pajupuu(1963) kui väsimatu tegutseja ja uuendaja tekstiilivaldkonnas. Pajupuu pälvis eripreemia pikaaegse ning järjepideva teadustöö ja tekstiilikunsti arendamise eest.

Eesti Tekstiilikunstnike Liit (ETeKL) on tunnustanud pühendunud kolleege alates 1996.

ETeKL 2023 Aastapreemiate žüriisse kuulusid: Helen Adamson (ETDM), Elna Kaasik (Aasta Tekstiilikunstnik 2022), Elin Kard (EKL), Erle Loonurm (ajakirjanik), Stella Mõttus (kunstiteadlane), Stella Runnel (EDL) ja Liisa Torsus (Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2022)

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht