Eestikeelsed tehishääled loevad teksti Windowsi keskkonnas

Eesti Keele Instituudis on valminud uus eestikeelse kõnesünteesi liides Windowsi platvormile. Selle abil on võimalik eestikeelseid tehishääli kasutada kõigis Windowsi häälrakendustes.
Kasutajal on võimalik valida meeshääle Tõnu ja naishääle Eva vahel ning lasta neil ette lugeda tekstifaile või veebilehti otse oma arvutist (vajalik on paigaldada veebibrauseris ja tekstitöötlusprogrammis teksti ettelugemist võimaldavad lisad).
Tekst-kõne teisendajast on suur abi vaegnägijatel ja -lugejatel arvutist info hankimisel, sest allalaaditavaid tehishääli saab kasutada ekraanilugejates. Eesti Pimedate Liidu inimesed Artur Räpi juhtimisel lõid aktiivselt kaasa kõnesünteesi liidese funktsionaalse viimistluse ja testimise protsessis.
Algselt vaegnägijatele abiks mõeldud kõnesüntees on tänapäeval leidnud koha pea kõikide inimeste igapäevaelus. Sellest annavad tunnistust subtiitrite häälega ettelugemise (ETV kanalites) ja raamatute kuulamise võimaluse (Vox Populi) ning uudiste taskuhäälingute (Eesti Ekspress ja Postimees) aktiivne kasutamine.
Sünteesiliideses kasutatakse Eesti Keele Instituudi kõnesüntesaatorit, mille on loonud Indrek Kiissel. Eestikeelse tekst-kõne süntesaatori väga keeruka sobitusülesande Windowsi süsteemse Sapi5 liidesega lahendas Rene Prillop Ränivägi OÜ-st. Kõnesünteesi liides on vabavarana väljas ja kõigile huvilistele kättesaadav EKI kodulehel https://www.eki.ee/heli/ .

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht