EKA Galeriis avatakse Sten Eltermaa näitus paradoksaalsest klaasist

25. septembrist 10. oktoobrini on avatud Sten Eltermaa Noore Kunstniku preemia (MA, 2020) isiknäitus „Glass Struggle / Klaasvastupanu“, mis toimub Fotokuu raames (kunstimess Foto Tallinn ja satelliitprogramm). Näitusega kaasneb virtuaalne satelliitnäitus „O.H.T.: Orbiidilt Hälbinud Tehiskaaslane“ (www.struggle.glass) koostöös Maria Leega.
Sten Eltermaa on klaasi ja arhitektuuri ja linnaruumiga tegelenud 2014. aastast ning eksponeerinud seostuvaid töid mh psühhogeograafial põhinevatel isiknäitustel „Brüsseli prelüüd“ (2017) ja „Läbipaistvuse register“ (2020). Jätkuvalt kaardistab Eltermaa vabaduse/turvalisuse teemat praegustes ühiskonna- ja igapäevaelu korraldavates tulvades. Projekti materiaalne alus on klaas. Ühiskondlikult terava kommentaarina haakub varasemate ning eesseisva näitusega ka Eltermaa 2021. aasta varakevadel toimunud kunstiaktsioon „Vaenukõne eelnõust“ – linna kleebitud fotod Molotovi kokteilist ajal, mil näitusepinnad olid suletud ning tugevasti polariseerunud ühiskonnas olid ülal jätkuvalt eskaleeruvad pinged. Kui Eltermaa töödest otsida mõnd läbivat sõnumit, siis võiks see olla: uurida, tunda ja jälgida võimuinstitutsioonide toimemehhanisme, aga hoiduda afektipõhisusest.
„Näituse „Glass Struggle“ ettevalmistamise käigus olen laias laastus lähenenud kahest rakursist,“ selgitab kunstnik. „Kõigepealt klaas kui materjal – nüüdseks oma näilisele haprusele on klaasist saanud väga turvaline konstruktsioonielement. Ühtaegu on klaasil ka põnev tähendusväli: läbipaistvus ja peegeldused, informatsiooni kogumine ja sellele ligipääsmatus, näiteks. Delikaatsete andmetega kauplemise võib ümber nimetada ka inimkaubanduse uue hübriidvormina: praegu ei kaubelda enam ainult inimkehadega, vaid nüüd ka meie tunnetusaparaadi sisuga.“
Näitusekujunduse teeb Arvi Anderson (arhitektid b210).
Näitusega paralleelselt avatakse veebileht http://struggle.glass alapealkirjaga „O.H.T.: Orbiidilt Hälbinud Tehiskaaslane“, mis toimib näituse satelliidina, omamoodi koostööhübriidina. See seob Sten Eltermaa fotod, luuletaja Maria Lee tekstifragmendid ning graafilise disaineri Maria Muuki veebiarenduse. „Mina tajun seda veebiruumi mõnes mõttes külmadesse geomeetrilistesse inimest välistavatesse struktuuridesse ära eksinud inimlikkusepüüdlusena. See on metafoor emotsionaalsest, enesehävituslikust tehisintellektist, tehiskaaslasest; kujutlus meist endist kui rikkiminevatest masinatest,“ kirjeldab Maria Lee. Veebinäitus jääb avatuks üheks aastaks.
Sissepääs näitusele on Kotzebue tn kaudu ja avamisele pääseb covid-tõendi alusel.

Facebook 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht