Enn Soosaare eetilise esseistika auhind 2020 võitja on Jüri Saar

ESSA žürii hindas auhinna vääriliseks tema kirjutise „Meritokraatia vs. stultokraatia“, mis ilmus ajakirjas Looming nr 7/2020.

Auhinna laureaadi kuulutas žürii esimees Ülle Madise välja täna ETV saates „Hommik Anuga“.

„ESSA auhinda on tunnustanud ja kadestanud mitmed naaberriikide kirjandus- ja ühiskonna tegelased ning esile tõstnud just seda, et  auhinnatud on  enamasti žanripuhtaid esseesid, ja maine ning ainulaadsuse annab auhinnale just tema teatav ja paratamatu elitaarsus, mis kuulub juba esseežanri juurde. Säilitame selle  auhinna mainet.“ – Viivi Luik.

Auhinnale kandideerivad eelmise kalendriaasta silmapaistvamad eestikeelsed kirjutised esseistika valdkonnas. Auhind määratakse ühiskonda eetilisest aspektist käsitleva essee(de) eest. Kui algselt võeti arvesse vaid trükiajakirjanduses ilmunud kirjutisi, siis alates üle-eelmisest aastast võivad ESSA auhinnale kandideerida ka üksnes elektrooniliselt ilmunud esseed. Oluline on siiski, et algne tekst on loodud eesti keeles. Auhind on traditsiooniline ning seda anti välja juba kümnendat korda. Eelmised laureaadid on olnud Ilmar Raag, Kalle Muuli, Toomas Paul, Hent-Raul Kalmo, Margus Laidre, Jüri Reinvere, Marju Lepajõe, Hasso Krull ja Eero Epner.

Auhinna väljapanekut toetab LHV pank, see on osa panga Eesti strateegiast ja auhinna  suurus on 3000 eurot. ESSA žüriisse kuuluvad  Ülle Madise, Viivi Luik, Erki Kilu, Neeme Korv, Sulev Vedler, Ülo Tuulik, Janek Luts ja Hannes Rumm.

Jüri Saar (sündinud 21. oktoobril 1956 Kirovi oblastis Venemaal) on Eesti kriminoloog, õiguspsühholoog ja poliitik. Ta oli 2019. aastal XIII Riigikogu liige.

1980 lõpetas Tartu Riikliku Ülikooli psühholoogia, kaitses 1989. a NSVL Siseministeeriumi Akadeemias psühholoogiakandidaadi kraadi. Aastal 2003 lõpetas Tartu Ülikoolis doktorantuuri õigusteaduses. Täiendas end 1991 USA-s, 1991–1992 Linzi Ülikoolis ning korduvalt Max Plancki Rahvusvahelise ja Võrdleva Kriminaalõiguse Instituudis.

Töötanud Tartu Ülikoolis, Riigikaitse Akadeemias, Tallinna Pedagoogilises Ülikoolis, Tartu Ülikooli Õigusinstituudis. Alates 2007. aastast Tartu Ülikooli korraline kriminoloogia professor ja õigusteaduskonna koordinaator Tallinnas. Tema peamised loengukursused on olnud õiguspsühholoogiakriminoloogia ja kriminaalpreventsioon ning kurjategijate kohtlemise ajalugu. Jüri Saare peamised uurimisvaldkonnad on olnud organiseeritud kuritegevuse kontroll, naistekaubandus, alaealiste õigusrikkujate psühholoogia.

Aastast 2005 on ta väljaande Baltic Criminological Review (TÜ) toimetaja ja ajakirja European Journal of Criminology toimetuskolleegiumi liige. Ta on avaldanud vähemalt 46 teadustrükist.

Jüri Saare koduleht:  http://jrsaar.eu/

 

Enn Soosaar (1937-2010) oli eesti humanitaarkultuuri suurkuju, tõlkija, esseist, pädevate ja põhjalike ühiskondlik-poliitiliste kirjutiste autor. Enn Soosaar oli Tallinna ülikooli audoktor.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht