ERMi Heimtali muuseumis avatakse väge täis näitus

Detail Kätli Saarkoppeli kollektsioonist Juurkood, fotograaf Kätli Saarkoppel.

4. mail avatav näitus „Üks vägi“ toob Heimtali muuseumisse Anu Raua nimelise stipendiumi pälvinud 15 üliõpilase mitmekülgse loomingu. Stipendiaate ühendab austus ja huvi meie esivanemate pärandi vastu. Näitus jääb avatuks 14. septembrini.

15 stipendiaadi seas on nii loovrakenduste, rahvusliku metallitöö, ehituse kui rahvusliku tekstiili eriala esindajad ja näitusel moodustub nende loomingust põnev sümbioos, mis täidab kogu muuseumile kuuluva endise rahvamaja saali. Juba näituse kavandamisel tekitas elevust, kuidas näiteks rahvusliku ehituse valdkonda kuuluvat publikule tutvustada.

„Näitusel nähtav ja kuuldav paneb meid kogema ja taasavastama meie pärandi tohutut mitmekülgsust ja ilu ning meie esivanemate elutarkust, samuti seda, kui suureks inspiratsiooniallikaks see kõik meile olla saab,“ ütles ERMi Heimtali muuseumi näituste- ja programmijuht ning näituse kuraator Tuuli Tubin McGinley. Ta lisas: „15 stipendiaadi loomingu koos eksponeerimine võimendab ühist väge, mis igas stipendiaadis ja tema töödes peitub ning mis on välja arenenud just õpingute jooksul TÜ Viljandi kultuuriakadeemias.“

Näitusega tähistatakse ühtlasi pärandtehnoloogia osakonna esimese õppekava „Talukujundus ja rahvuslik käsitöö” loomist 30 aastat tagasi, selle üheks eestvedajaks oli tekstiilikunstnik Anu Raud. Pärandtehnoloogia õppekava hõlmab eesti traditsioonilist käsitöökultuuri ja selle rakendamist nüüdisaegses elukeskkonnas.

„Kogu Euroopa mastaabis on traditsioonilise käsitöö õpetamine kõrgkoolis väga haruldane. Stipendiumiga kaasnev tähelepanu aitab esile tõsta nii konkreetset üliõpilast ja tema loomingut kui ka kogu valdkonda laiemalt. Stipendiaatide jaoks on see tunnustus märgilise tähtsusega,“ rõhutas pärandtehnoloogia õppekava programmijuht Ave Matsin.

Näituse kuraator ja produtsent on Tuuli Tubin McGinley, kujundaja Kaari Metslang, graafilise kujunduse tegi Katri Smitt ja tekstid toimetas Karin Kastehein.

ERMi meeskond: Artur Kasepuu, Merle Puusepp, Aivi Jürgenson, Taavi Toom, Lauri Tamm, Tiit Sibul

Näitust toetas Eesti Kultuurkapital. Täname TÜ Viljandi kultuuriakadeemiat, Lembe Lahtmaad, Ave Matsinit ja kõiki Anu Raua stipendiumi fondi annetajaid.

Anu Raua stipendiumi antakse välja 2014. aastast ning see on mõeldud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia ja kultuuripärandi loovrakenduste õppekavade üliõpilastele, kes on silma paistnud ainelise kultuuripärandi uurimise ja hoidmisega. Stipendiumi annab välja Tartu Ülikooli sihtasutus.

Info näituse ja stipendiaatide kohta: https://www.erm.ee/et/uks-vagi

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht