Galeriis Noorus avatakse TKK ja EKA tekstiilitudengite ühisnäitus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

10. märtsil kell 17 esitlevad Tartu Kõrgema Kunstikooli (TKK) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tekstiilitudengid TKK galeriis Noorus ühist näituseprojekti MUSTER.

Näitus uurib, vaatleb ja tõlgendab mustri rolli tekstiilidisainis ja -kunstis. Näituse tööde valik on tehtud mõeldes selle sõna erinevatele tähendusväljadele. Esmalt tekitab MUSTER mõtte korduvast rütmist, kujundite kombinatsioonist, piiramata või piiratud pinnal jätkuvast ornamendist. Mitte vähem olulised pole aga ka sõna teised tähendused – muster kui eeskuju, musternäidis, läbiv ühine joon. Paljud näitusel eksponeeritud tööd tõlgivad aga hoopis mõttemustreid ja käitumismustreid, rütme ning kordusi igapäevases elus.

Näitusepind jaguneb seitsmeks erinevat teemat käsitlevaks ruumiks:

TUBA 1/PSÜHHEDEELIA esitab küsimuse: Kas tõde on silmaga nähtav?

Vaatajates illusioone tekitavad mustrid moonutavad teadvust. Kuidas Sa tead, et see, mida näed, on päris?

TUBA 2/ORGAANILINE pöörab tähelepanu looduses leiduvale, kaasates elusolendeid ja taimseid motiive ning aja nähtamatut kulgu.

TUBA 3/LIIKUMINE tegeleb liikumise, kiikumise ja optilise illusiooniga.

Ruumis on abstraktsed ning geomeetrilised mustrid, musta ja valget, sekka natuke värvi. Ruum kutsub vaikselt seisma ja vaatama, kuidas maailm ümberringi liigub.

TUBA 4/ZEN on minimalistlik, valgusküllane ning rahulikes toonides. See on koht, kus nautida vaikust ja rahu.

TUBA 5/BETOON VS TIHNIK vaatleb floorat ja faunat tehiskeskkonnas. Kas inimene konkureerib loodusega või on osa loodusest? Linnad kasvavad ja laienevad, aga ka asfaldipragudesse kasvab muru, kajakad pesitsevad betoonmajade katustel. Kes jääb peale?

TUBA 6/ABSURDNE allub loogikavastasusele ruumikäsitluses, esindades

nähtusi: ajamõõde, mugavustsoon, globaalne maailm, ajatu tekst, juuste lugu ja isiklik ruum. Jaburlikkus on voorus. Laskem meeled valla!

TUBA 7/LAB(or)? on interaktiivne mänguruum, kus uuritakse eksperimentaalseid materjale.

Näituse koostasid:

TKK tudengid: Kadri Essenson, Eva Liisa Kubinyi, Therese Sild, Liina Tiidor, Birgit Uibo; EKA tudengid: Annika Kangur, Kairi Katmann, Egle Lillemäe, Marit Nõmmik, Maria Teng, Kristiina Veinberg.

Näituse tööde valiku ja ülesehituse tegid tudengid ühiselt. Samuti on projektis osalenud tudengid näituse kujunduse autorid. Valikud sündisid ühistes aruteludes ja vastastikku näitusele esitatud töödega tutvudes.

Eksponeerimisele tulevad tööd on valminud viimastel aastatel ning osalevad ka EKA Erasmuse tudengid Soomest ja Prantsusmaalt. Mitmed autoritest on tänaseks juba osakondade vilistlased.

 

Näitust vaadates saab uurida, milline on läbiv MUSTER Eesti tekstiilihariduses, kas kordustest saab selles kontekstis üldse rääkida või on iga autor ja kool mustris täiesti erinev element.

 

Projekti kureerivad prof Nithikul Nimkulrat (EKA) ja prof Aet Ollisaar (TKK).

Projekti korraldus: Marju Nurk (TKK).

Graafiline disain: TKK meedia- ja reklaamikunsti osakonna tudeng Maarika Martins.

 

Galerii Noorus asub Tartus, Riia 11. Galerii on avatud T-L kl 10-17.

Näituse külastamine on tasuta.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht