Jaan Elken avab isikunäituse Draakoni galeriis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

JaanElken Täna, 27.06.2016 kell 17.00 avab JAAN ELKEN (1954) Draakoni galeriis isikunäituse „Vasta kõigile“ / „Reply all“.
Näituse saatetekstis kirjutab kunstnik: „Abstraktse kunsti võime lugusid jutustada on piiramatu – uputan tekstikatked joonte ja pintslitõmmete loodud maalitehnilisse labürinti. Tulemus võiks ju meenutada embrüaalses staadiumis mõistete ja kujundite artikuleerimise katset, või siis meditatsiooniprotsessi, kus suund on keeruliselt lihtsa(ma)le. Mul puuduvad tõesed andmed, milliseid konnotatsioone ja emotsioone sama kunstitöö erinevais vaatajais võib tekitada, kuid maalikunsti ambivalentsus ajateljel motiveerib mind jätkuvalt – tean kindlalt, et mu töötunnid ei kao musta auku, kõrgpinge salvestub ühel või teisel moel. Kui adressaadiks ongi „reply to all“, leian, et ka kümnendikule vaatajatest korda minemine on suurepärane tulemus.
Mingid registrid on minu maalide juures nii ehk teisiti maha keeratud, teised aga üle võimendatud või koguni üle lihvitud, subjektiivsus on abstraktse kunsti üks suuremaid eeliseid. Teksti ja visuaali koostoime peaks hoidma erinevad tajuprotsessid töös, seda nii vaataja kui ka loo jutustaja vaatepunktist.
Näitus on minu jaoks järjekordne vahekokkuvõte – loo täpne tonaalsus selgub niikuinii alles näitusesaalis, kuigi maalide loomisel on spontaansele ekspressiivsusele lisaks kaasatud arhitektoonilist kavatsuslikkust.
Kasutan inimlikkust tsemendina, hingamist akrüülina ja  füüsilist soojust  katalüsaatorina isiknäituse formaadis dokumentatsiooni loomiseks.
Kõik mu näitused on isiklikud, valitud loomemeetodi puhul see eriti muudmoodi võimalik polekski, ja teisalt on kõik avalik! See ehk eristabki kunstnikku tavainimesest.“
Jaan Elken on maalikunstnik, kunstikriitik, kuraator, kunstipedagoog. 1970. aastatel hüperrealistlikus laadis alustanud kunstnik on praeguseks kujunenud abstraktse suuna üheks olulisemaks esindajaks Eesti maalikunstis. Korraldanud üle kuuekümne isiknäituse, sh. Adamson-Ericu muuseumis (2000), Tallinna Kunstihoones (2005), Tartu Kunstimuuseumis (2005), Berliinis, Kiievis, Kotkas, Uppsalas, Turus, Riias jm. Tema loomingut on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Tartu Ülikooli muuseumi, Tallinna Kunstihoone, Viinistu Kunstimuuseumi, Tretjakovi galerii, Norton Dodge`i kogu / Zimmerli Kunstimuuseumi, Euroopa Parlamendi, CAM-Casoria jpt. kogudes üle maailma. Ta on avaldanud üle kahesaja kunstikriitilise ja kunstipoliitilise artikli, aastatel 1995-1999 oli ta Eesti Maalikunstnike Liidu esimees, aastatel 1999-2013 Eesti Kunstnike Liidu president, aastast 1997 töötab Tartu Ülikooli maalieriala professorina.
www.jaanelken.com
Näitus jääb avatuks 16. juulini 2016.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht