Jakobi galerii Juubelinäitus

4. novembril, kell 18 avatakse Jakobi galerii Juubelinäitus. Tartu Lastekunstikooli galerii, mis 2013.aastast kannab nime Jakobi galerii, saab 2015. novembris 20. aastaseks. Galerii ajaloo jooksul on seal toimunud silmapaistvaid ja märgilisi näitusi, legendaarsed Tegevuskunstiööd ja performance`id.
Juubeli puhul on üks galerii asutajatest ja näituse kuraator Enn Tegova galeriisse tagasi kutsunud endiste näituste autorid: T. Piibeman, E. Loo, E. Kasemets, K. Põllu, M. Leis, S. D. Annus, V. Allsalu, K. Kurismaa, H. Tamm, P. Allik, L. Siib, L. Lapin. Enamus teoseid Juubelinäitusel kuuluvad nüüdseks Kumu ja Tartmusi kogudesse.
Evelin Salumaa, Jakobi galerii galerist

1957. aastast tegutsenud Tartu Lastekunstikool on olnud paljude Eesti kunstiloos rolli mänginud kunstnike pedagoogiliseks baasiks. Seekaudu akumuleerunud sümboolse kapitali kaudu on koolile kuuluv Jakobi galerii oma näilisest marginaalsusest olenemata olnud sündmuspaigaks mitmetele kunstijaloo seisukohalt märgilisele näitusele. Näiteks toimus seal Tartu, ühe enim alahinnatud maalikunstniku Paul Saare viimane, kuid ilmselt ka olulisim isikunäitus. Ning kui selle puhul võib hinnanguliselt rääkida lokaalsest tähenduslikkusest, siis Kaljo Põllu ja Andres Toltsi – paraku samuti viimasteks jäänud – isikunäitused Tartus on vaieldamatu haardega. Kuid morbiidsete sündmuste kõrval on galerii mänginud rolli ka kaasaegsete autorite biograafias, nii eksponeeriti seal esmakordselt Taavi Piibemanni nüüdseks Eesti kunstimuuuseumi kogusse ja Tartut iseloomustavasse tekstikunsti klassikasse kuuluvat sarja „Kasutatud kirjandus”. Galerii on Lastekunstikooli juures tegutsenud 20 aastat, sellisena on ta Tartu Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimaja kõrval vanim järjepidevalt tegutsenud galerii, mille ajaloolised etapid väärivad avalikku tähelepanu ja tunnustust. Galerii juubelit tähistava näituse kuraator Enn Tegova, on Lastekunstikooli legendaarseim direktor, kelle roll näituse juures on samavõrd sisuline kui sümboolne.
Indrek Grigor
Tartu Kunstimaja galerist

Näitus jääb avatuks kuni 17. detsember 2015, T-R 13:00-18:00
Jakobi 52, Tartu

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht