Kirjanduslinna Tartu järgmiseks resident-kirjanikuks valiti inglise luuletaja Andy Willoughby

Foto Dan Perry

Andy Willoughby

Foto Dan Perry

Oktoobri alguses Tartusse Karl Ristikivi majja residentuuri saabuv Andy Willoughby on briti luuletaja ja näitekirjanik, kelle tegevuses on lisaks enese loomingulistele väljakutsetele olulisel kohal ka töö alustavate autoritega ning sotsiaalprojektid nende ühiskondlike gruppidega, kelleni pole alati lihtne jõuda. Willoughby on aidanud tõlkida ja avaldanud paljude erinevat päritolu luuletajate loomingut, töötanud loovkirjutamise õppejõuna ning juhtinud Middlesborough’s luule- ja muusikaõhtute sarja The Electric Kool-Aid Cabaret.

Paljudele siinsetele lugejatele ja autoritele peaks Willoughby juba tuttav olema – ta on teinud regulaarselt koostööd nii luuletajate kui ka muusikutega Soomes ja Eestis, astunud korduvalt üles nii „Hullunud Tartu“ kui ka Prima Vista festivalil ja viinud läbi loovkirjutamise töötube. Eesti keelde on vahendatud ka tema loomingut: 2017. aastal ilmus Kersti Undi tõlkes eesti keeles Willoughby ja tema kolleegi Bob Beagrie kahasse kirjutatud „Sampo: Teel kaugemale põhja”, mis on ammutanud inspiratsiooni „Kalevalast” ning soome-ugri mütoloogiast, eestikeelses tõlkes ootab väljaandmist ka tema 2016. aastal ilmunud luulekogu „Between Stations“ („Jaamade vahel“).

Juba toimiv koostöö ning selle süvendamise potentsiaal, aga ka Andy Willoughby kogemuslikult põhjendatud soov just Tartus töötada kujunesid komisjoni sõnul seekordse residendi valiku puhul määravaks. Tänavu kevadel kirjandusfestival Prima Vista erilehe jaoks antud intervjuus tõdes Willoughby: „Mind hämmastab Tartu festivalide avatus eksperimentaalsetele ideedele, mulle meeldib, kuidas seal vaheldub rahvaluule, traditsionaalne laul ning dadaistlik häälutusluule, eksperimentaalteater ja slämm. Aastate jooksul olen näinud Tartu eneseusku kasvamas ning sellest on saanud üks mu lemmiklinnu kirjanduslinnade seas. /…/ Minu arvates edeneb siin kõik rahvusvahelisuse poole, seejuures mitte kaotades rahvuslikke juuri.“

Juulis välja kuulutatud konkursile laekus 32 avaldust, kandidaatide seas oli kirjanikke ja tõlkijaid nii Euroopast, Austraaliast, Aasiast kui ka Aafrikast. Otsuse langetas neljaliikmeline komisjon, kuhu kuulusid Berk Vaher (Eesti Kirjanike Liit), Krista Ojasaar (Eesti Kirjandusmuuseum), Janika Kronberg (Karl Ristikivi Selts) ning Marja Unt (Eesti Kirjanduse Selts). Iga konkursiga järjest kasvav avalduste hulk näitab, et Tartu residentuur kogub kõlapinda üle maailma, teadlikkuse tõusus on oluline roll teistel UNESCO kirjanduslinnadel, kes aitavad konkursiinfot aktiivselt levitada.

Kirjanduslinna Tartu rahvusvaheline residentuuriprogramm sai alguse 2017. aastal ning on mõeldud kirjanikele ja eesti kirjanduse teistesse keeltesse tõlkijatele. Üks residentuuriperiood kestab kaks kuud ning alates 2018. aastast on konkurss välja kuulutatud kaks korda aastas, koostöös Karl Ristikivi Seltsiga majutatakse residente Karl Ristikivi majas Tähtveres. Residentuur on üks suuremaid ülemaailmse haardega algatusi Tartu kui UNESCO kirjanduslinna tegevuskavas, mis aitab avardada siinse kirjanduselu rahvusvahelist mõõdet ja luua uusi kultuurisidemeid ning ühtlasi pakub residentidele võimalust ammutada inspiratsiooni siinsest keskkonnast ja kultuurist. Andy Willoughby on viies siinne resident-kirjanik, enne teda on programmi raames Tartus viibinud sloveeni kirjanik Andrej Tomažin, iiri kirjanik ja kultuurikriitik Darran Anderson, ungari kirjanik Gabi Csutak ning ameerika luuletaja Ron Whitehead.

Lisainfo kirjanduslinna residentuuriprogrammi kohta:
Eesti Kirjanduse Selts
eks@kirjandus.ee
Tel.: 7427079
Tartu.kirjandus.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht