Kolmapäeval avatakse ARS-i projektiruumis näitus “Endast väljas”

Katariin Mudist. Tuba 342.

Grupinäitus: “Endast väljas” 10.06–21.06.2020
Kunstnikud: Johannes Luik, Katariin Mudist, Mathias Väärsi, Nusrat Jahan, Emilia Furs, Maarja Tõnisson, Liis Vares, Johanna Ruukholm ja Lisann Lillevere

Kuraator: Maria Helen Känd

Näitus “Endast väljas” annab üheksale kunstnikule võimaluse isiklikult uurida emotsionaalselt piiripealseid seisundeid. Sellistes olukordades võivad muutused toimuda nii psühholoogilises kui ka füüsilises kehas. Vaadeldakse, millist potentsiaali enesearenguks ja millist kergustunnet piiripealsed kogemused saavad pakkuda. Nihkumistega endast välja kohtub publik eri viisidel – värviküllastest maalidest kergest eneseirooniast kantud videoteni.
Efektiivsuse ja rahulolu saavutamisele eesmärgistatud kapitalistlikus süsteemis on emotsionaalne enesedistsipliin viidud teatud äärmusesse. Sellises keskkonnas kaldub inimene keerulisemaid tundeid varjama ja alal hoidma, tõmbudes endasse, suutmata sageli isekeskis kogemust läbi töötada või mõista, mis täpselt painab. Tehakse hea nägu ning arendatakse välja hiilgav oskus maast ja ilmast kõnelemises. Ent tunnete allasurumisel hakkab vohama pinnapealsus ja õnnediktatuur.

Nusrat Jahan. The face of silence.

See on ühiskondlik kude, mis aeg-ajalt mõne inimese murdumisel vappub ja rebeneb, aga kiiresti kokku kasvab. Kihi sisse hakkab kallerduma emotsioonide pundar, mida on siiski võimalik vaikselt ausa enesevaatluse ja teadvustamise kaudu lahti harutada. Tsiteerides kunstnik Lisann Lillevere: “Mõistsin ühel hetkel, et olen nagu hästi treenitud tõukoer, kelle sees on aga hoopis mängulisem ja metsikum loomus”. Kunstnik Johannes Luik mõtiskleb: “Olen pannud tähele, kuidas ma ebameeldivaid emotsioone nagu viha või pettumus, endast välja projitseerin, tahtmata neid enda osadena tunnistada.”
Näitus lubab kunstnikel akadeemilise teoretiseerimiseta jagada emotsionaalseid venitusarme, katartilisi eneseületusi ja lähedusotsinguid iseendaga. Esitatakse küsimusi: Mida tähendab olla endast väljas? Mis selleni viib? Kuidas seda kujutada? Mis aga hoiab tagasi ja mis lukustab endasse? Kas tehnoloogia võimendab endast eraldumise tunnet? Mis ootab ees, kui jõuad endasse tagasi – kas lõõgastus, tühjustunne või võimalus enesepeegelduseks?
Näitus avatakse 10. juunil ARSi maja I korruse projektiruumis (Pärnu mnt 154, Tallinn) peoga, kus mängivad muusikat Joohanna Ruukholm ja Lisann Lillevere. Näitus jääb avatuks kuni 21. juunini.

 

Emilia Furs

Rohkem infot: https://www.facebook.com/events/929211787509740/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht