Kumu projektiruumis avatakse Agathe Veeberi isikunäitus

Kolmapäeval, 19. detsembril avatakse Kumu kunstimuuseumi 4. korruse projektiruumis uus näitus „Agathe Veeber. Tuntud, kuid siiski tundmatu“. Näitusega kaasnevat raamatut esitletakse neljapäeval, 20. detsembril kell 18.00.

Eestis kunstnikukarjääri alustanud ja loometööd New Yorgis edukalt jätkanud Agathe Veeber (1901–1988) kuulub Eesti kunsti klassikute hulka. Käesoleva isikunäituse fookus on kunstniku hilisperioodi loomingul. Näitusel esitletakse esmakordselt kunstniku elu tutvustavaid fotosid ja arhiivimaterjali, mis on muuseumisse jõudnud viimastel aastatel. Eraldi tsükli moodustavad näitusel Niguliste kiriku ja selle ümbruse vaated Tallinna vanalinnast, kus oli kunstniku kodu aastatel 1940–1944. Tegu on Agathe Veeberi kolmanda isikunäitusega Eesti Kunstimuuseumis, varasemad toimusid 1982. ja 2002. aastal.

Agathe Veeberi loomingus on ekspressiivsust, spirituaalsust, raskemeelsust, vaikelude staatilisust ja erilist kontakti maastike ning loomadega. Veeber alustas kunstiõpinguid Ants Laikmaa ateljeekoolis. 1933. aastal asus ta kõrgemas kunstikoolis Pallas õppima maalikunsti Ado Vabbe ja Nikolai Triigi juures, ent lõpetas kooli 1938. aastal graafikuna. Veeberi kunstnikukäekiri kristalliseerus 1930.–1940. aastate vahetusel linnavaadete ja sakraalse sisuga gravüüride näol. Pärast 1944. aasta märtsipommitamist sõitis kunstnik graafikat õppima Viini, kuid sattus Teise maailmasõja lõppedes Saksamaa pagulaslaagritesse. Sealgi otsis ta võimalusi graafikaga tegelemiseks ja osales laagrite üllatavalt elavas kunstielus. 1949. aastal Ameerika Ühendriikidesse elama asudes saavutas Agathe Veeber kiiresti edu. Ta võeti Ameerika graafikute ühingu (SAGA) liikmeks, tänu millele tal avanes võimalus esineda pidevalt näitustel. Tema teosed, eriti puulõikes ja sügavtrükis teostatud inglikujutised, saavutasid laialdase tuntuse. New Yorgis elades ei katkestanud graafik sidemeid Pallase koolkonnaga, vaid täiustas Eestis omandatud kunstisuunda ja osales väliseesti kunstielus.

Näitusega kaasneb raamat „Agathe Veeber (1905–1995). Tuntud, kuid siiski tundmatu“, mida esitletakse Kumu projektiruumis neljapäeval, 20. detsembril kell 18.00. Raamatu autorid on Ulrika Jõemägi ja Anne Untera, kujundaja Külli Kaats. Raamat ilmub Eesti Kunstimuuseumi arhiivitrükiste sarjas, milles tutvustatakse muuseumi arhiivis säilitatavaid materjale. Kirjade, dokumentide, fotode ja Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni arvukate teoste kaudu saab selgemaks kunstniku elu- ja loometee. Samas sarjas on varem ilmunud „Kunstile ohverdatud elu. Salome Trei (1905–1995). Elulooline arhiiviaines ja hilislooming“ ning „Kadunud Eesti skulptorid. Linda Sõber (1911–2004) ja Endel Kübarsepp (1912–1972)“.

Näituse kuraator: Anne Untera
Näituse kujundus: Villu Plink
Graafiline disain: Külli Kaats

Täname:
Kaare Kolbre, Epp Ojamaa-Kuhn,
Tartu Kunstimuuseum, Eesti Vabariigi Välisministeerium

Näitus on avatud 19.12.2018–12.05.2019.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht