Mery Crystal Ra “Kohtingute akadeemia” Vabaduse galeriis

Olete oodatud Mery Crystal Ra näituse “Kohtingute akadeemia” avamisele Vabaduse galeriis reedel, 7. veebruaril kell 17.
Näitus on avatud 8. – 26. 02. 2020.

Mery Crystal Rad (Meeli Kõivat) on kogu tema kunstnikukarjääri huvitanud klaas kui materjal, kuid mitte klassikalised tehnikad ja vormid, vaid tehniliselt innovaatilised lahendused. Seetõttu on tema kunstist õigem rääkida installatsiooni kui rakenduskunsti või disaini võtmes. Mery Crystal Ra omandas kunstihariduse küll klaasikunstnikuna, kuid tema klaasinstallatsioone on õigem paigutada valguskunsti alla.
Ta on valguskunsti vallas tegutsenud juba enam kui kakskümmend aastat ja osalenud oma töödega mitmel suurtel rahvusvahelistel üritustel (Unesco valgusaasta lõpuüritusel Mehhikos, USA CODA konkurss) ja tal on olnud isikunäitusi mitmetes maades üle maailma. Tema töid ei ole Eestis just väga sageli näha olnud. Kuigi praeguse näituse üheks eellaseks saab pidada 2016. aastal Eesti kaevandusmuuseumis Kohtla-Nõmmel toimunud näitust, kohaspetsiifilist valgusinstallatsiooni “Parasiidirand”.
“Kohtingute akadeemia” võib tinglikult jagada kaheks. Galerii esimest osa iseloomustab kõige paremini võim ja seda esindav sümboolne pilk, olgu siis poliitilise või ka, kui kunstiajaloo peale mõelda, siis sümboolse võimu mõttes, kui meeskunstniku pilgu kaudu loodu oli esitatud eelkõige meestele – imetlejatele või ka kriitikutele. Mery Crystal Ra võimusümbol on läbipaistev klaasist teerull; ambivalentne sümbol, mis ei ilmu vaataja ette objekti, vaid selle vahendatud kujutise – videopildina, mida ei näidata vaatajale tavapärasel läbipaistmatul ekraanil, vaid transparentsel klaastaustal. Kunstnik on suutnud luua mitmekordse mängu näilise läbipaistvuse (demokraatia) ja võimu halastamatuse, materjali hapruse ja tugevuse (klaas kui praeguse aja üks sümbol) teemadel. Teise ruumi võtmesõna on puudutus – seda taas nii otseses kui ka ülekantud tähenduses. Ruumi keskne element on baldahiinvoodi, kohtumispaik, võimalus kellegi või millegi leidmiseks, aga ka meenutamiseks, sest video kaudu on kunstnik selle installatsiooni sidunud kaevandusmuuseumi kummalise ruumi – maa-aluste käikudega, otsekui osutades inimsuhete keerdkäikudele. Kunstniku sõnul testib ta sellega füüsilist, vaimset ja energeetilist sobivust ehk kuidas lansseerida ikka ja alati uut ja igatsetud toodet (sest majandusterminid on praegusel ajal tunginud kõikidesse, ka kunstisfääri) ehk suhet.

Galeriid toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Liviko A.
Kunstnik tänab Eesti Kultuurkapitali, Jaan Laasikut (Klaasart), Ain Toime, Anton Rütmani, Netiabi, Anton Jegorovit, Videali, Raivo Lotti, Helle Metslangi, Joann Feymani.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht