Mikkeli muuseum toob vaatajani tuntud Eesti kunstnike seni erakogus varjul olnud tööd

28. novembril Mikkeli muuseumis avataval näitusel jõuab esimest korda laiema publiku ette Külli ja Peeter Värniku kogu, mille tuumiku moodustavad maastikumaalid Pallase kunstikooliga seotud autoritelt.

Perekond Värniku kunstikogu nurgakiviks sai 1999. aastal soetatud Aleksander Vardi maal „Sügis“. Järgnenud kümne aasta jooksul kujundati intensiivse kogumistegevuse käigus kollektsioon, kust leiab näiteid Oskar Kallise, Konrad Mägi, Ado Vabbe, Kristjan Tederi, Richard Sagritsa ja teiste tuntud kunstnike loomingust.

Näituse „Silmates maastikke. Perekond Värniku kogu“ ülesehitus viib vaataja mööda aastaringi rännakule Eesti maastikes. Näituse fookuses on maastikumaal kui reaalsete paikade ja vaadete jäädvustaja ning teisalt autori loojanatuuri väljendaja. Nii on mitmed Lõuna-Eesti vaated pakkunud kogujatele äratundmisrõõmu ja kodusust, kehastades samas konkreetse kunstniku isikupärast maailmataju. Oma kogusse kuuluvate maastikumaalide puhul on perekond Värnik väärtustanud teostesse kätketud rahulikku ja positiivset energiat. Omaette alateema moodustab valik graafikat, milles domineerivad inimeste ja loomade kujutised.

Huvi modernismi eri ilmingute vastu ning soov omada võimalikult laia ülevaadet Pallase koolkonna autoritest on toonud kollektsiooni tuntud kunstnike iseloomulikke teoseid, aga ka ootamatu ja huvitava käekirjaga töid. Taiese kollektsiooni jõudmisel on Värniku pere jaoks alati tähtsat rolli mänginud üks kriteerium: kunstiteos peab kõnetama mõlemat omanikku ning sellega peab olema meeldiv jagada eluruumi ja -keskkonda.

„Ehkki kunsti kogumine on kindlasti investeering, ei ole perekond Värniku kogusse kuuluvad teosed soetatud hoidlasse kogumiseks, vaid igapäevaselt eluruumide seintel pere, sõprade ja külaliste rõõmustamiseks. Enne Teise maailmasõja puhkemist ei olnud Pallase koolkonna kunst eesti kodudes elitaarne nähtus, vaid kunsti keskel ja kunstiga koos elamine oli kultuurse eluviisi norm. Selle tõdemuse foonil võib öelda, et perekond Värniku kogusse kuuluvad teosed on jõudnud tagasi oma loomulikku konteksti – rikastama ja esteetiliselt vääristama elukeskkonda ning nüüd ka rõõmustama näitusekülastajaid,“ iseloomustab näituse tausta ja teoseid kuraator Kerttu Männiste.

Näitus on avatud 28.11.2020–28.03.2021. Näitusega kaasnevad kuraatori ringkäigud ja publikupäev. 28. novembril aset leidva publikupäeva raames toimub eestikeelne kuraatorituur kell 13 ja venekeelne kell 15. Lastele on avatud näitusest inspireeritud joonistamisnurk. 12. detsembril kell 13 saab kunstipublik kohtuda kollektsiooni omanike Külli ja Peeter Värnikuga. Vestlust modereerib kuraator Kerttu Männiste.

Kuraator: Kerttu Männiste
Näituse kujundus ja graafiline disain: Exporabbit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht