Näitus „Elu esiküljel. Eesti ajalehed 1821 – 2021“ esitleb eestikeelsete ajalehtede erilisemaid ja argisemaid esikülgi

Teisipäeval, 12. oktoobril avatakse Tartu Ülikooli raamatukogu näituste saalis näitus „Elu esiküljel“, mis tutvustab kahe aastasaja eesti ajalehtede muutuvat nägu. Näitusel näeb 77 ajalehe 231 esikülge, mis on 200 aasta jooksul ilmunud Eestis, Ameerikas, Venemaal, Rootsis ja Austraalias. Väljapanekuga tähistatakse eesti ajakirjanduse juubeliaastat, sest just aastal 1821 hakkas ilmuma Otto Wilhelm Masingu Marahwa Näddala-Leht.

„Näitus tähistab küll eesti ajakirjanduse juubelit ja näitab ajalehe muutumist, aga esikülgi valides pidasime silmas ikkagi eelkõige sündmusi ja nende uudisväärtust. Otsisime seda, mis tekitaks lugejas äratundmist või üllatust,“ ütles näituse üks kuraatoreid, eesti ajakirjanduse uurija ning paljude Eesti väljaannete kujundamisel kaasa löönud Roosmarii Kurvits.

Näitusel on hea võimalus minna otse ajalooliste sündmuste keskele ning näha, kuidas ajalehed on näidanud elu argipäevi, pidupäevi ja suuri sündmusi. Vaadata saab Eesti Vabariigi sündi ja taassündi, Palusalu ja Noole olümpiavõite, Nõukogude vägede tulekut ja minekut, ülikooli juubeleid ja Eurovisiooni võitu, esimest rongi Tartus ja esimest inimest Kuul, rääkimata Titanicu hukust, Kennedy surmast ja terrorirünnakust New Yorgis. „Väljavalitud sündmused on olulised Eesti või maailma mastaabis, aga lisaks annab näitus ka hea ülevaate ajakirjanduse ajaloost: kuidas tegutsevad ajakirjanikud, muutuvad žanrid, trükitehnika ja ajalehe kujundus, millised käsud ja keelud ajakirjandust piiravad,“ rääkis Kurvits.

Näitusel eksponeeritud ajalehed on originaalsuuruses ja iga huviline saab tekste lugeda. Näituse üks eesmärkidest Eesti ajakirjanduse loos erilise aasta esiletõstmise kõrval on tutvustada ka Tartu Ülikooli raamatukogu varasid. Enamus esikülgedest on pärit raamatukogu ajalehtede kogust, põnevad reklaamid aga pisitrükiste hulgast.

Lisaks Roosmarii Kurvitsale panid näituse kokku TÜ ajakirjanduse ajaloo lektor Ene Selart ning TÜ raamatukogu töötajad Kristhel Haak, Kertu Uri, Marika Liivamägi ja Jaana Mäesalu, väljapaneku kujundas Lilian Mengel.

Näitus „Elu esiküljel“ on TÜ raamatukogus avatud 13. veebruarini. Sissepääs on vaba, näitus on avatud ülikooli raamatukogu lahtiolekuaegadel.

Näituse valmimist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Jaan Tõnissoni Postimehe Fond.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht