Narva Kunstiresidentuuris avanev näitus väljendab piiripealsete kogemuste lummust ja intensiivsust 

Laupäeval, 10. detsembril avaneb Narva Kunstiresidentuuris grupinäitus “Teisel pool suure unustuse mõõgalööki”, kus antakse maalide ja installatsioonidega tõlgendus kogemustele, mida põhjustavad suured muutused ning liikumine ühest elu faasist järgmisesse. Kaasatud kunstnikud Eike Eplik ja Urmas Lüüs loovad näituseruumis igapäevaste esemete ja skulptuuridega lavastuslikke olukordi. Manfred Dubov ja Angela Maasalu väljendavad aga jõulisi emotsionaalseid seisundeid maalilõuendil.

Kuraator Maria Helen Kändi sõnul võimaldavad kunstike loodud taiesed tajuda, et oleme inimestena pidevas poolelioleku seisundis – mineviku ja tuleviku lävel. Meis on stsenaariumid, mis ootavad teostamist ja lubavad endaga mängida, kuniks nad üle pea kasvavad, lahti rulluvad ning siis teisenema, kahanema, kõverduma hakkavad. Näitusele valitud teosed, milles leidub nii kummastavust, sümbolismi kui ka mängulist absurdi, löövad teadvusesse kiilu. Terav mõõgatera selja taga langemas, satume näitusel aegruumide vahele – suure jõu, unustuse, leppimise ja unistuste käeulatusse.

Projekti pealkiri ja kontseptsioon on inspireeritud Jaan Kaplinski luuletusest tema kogumikus “Raske on kergeks saada” (1982), milles antakse edasi müstilist kirgastumise kogemust kahe vaimuseisundi ja aegruumi vahel. Kaplinski luulemina jaoks ei ole see lävepealne olek ning sellega kaasnev teadmatus vilets või hirmutav, vaid vabastav ja avastamisväärt. Nii kutsub näitus “Teisel pool suure unustuse mõõgalööki” leppima piiripealse ja meelesegase ajaga, leides selle müstilisem ja maagilisem olemus.

Näituse avamine kuraatorituuriga toimub 10. detsembril kell 16.00 Narva Kunstiresidentuuris (Joala 18) ning näitus jääb lahti 5. veebruarini 2023.

Publikuprogrammi raames toimub pühapäeval, 18. detsembril giidituur näitusel ühes Jaan Kaplinski loomingule pühendatud venekeelse üritusega “Kaplinski vaimus”, kus näitleja Kirill Havanski kannab ette kirjaniku luulet ning kirjandusteadlane ja tõlkija Aare Pilv avab Kaplinski tähtsust ning rolli kirjandusloos.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht