Novembris Eesti Arhitektuurimuuseumis

Novembris saab veel kolmel nädalal, 21. novembrini, näha muuseumi juubeliks valminud näitust „Majad, mida me vajame“. Siin näeb 16 ruumilooja lahendust lähteülesandele – kavandada tinglikult majaks nimetatav objekt, mille eesmärk on kindlustada ilusam, turvalisem ja rahulikum tulevik planeedil Maa.

Kaks lugemissoovitust selle näituse teemal –Anna-Liisa Undi arvustus ajalehes Sirp „Veel üks late“ ning loomaökoloog Tuul Sepa artikkel „Maailma koduseks muutmisega on kerge liiale minna“, mis ilmus juubelinäituse artiklikogumikus.
Venekeelne tuur näitusel „Majad, mida me vajame“ on 20. novembril algusega kell 14, giid Jelena Rõbakova. Näituse viimasel päeval, pühapäeval 21. novembril kell 14 on teejuht näitusele kuraator Jarmo Kauge.

Muuseumi galeriikorrusel ootab näitus OAAS, mis on kutse uurimisreisile avastama paiku, mis pakuvad sisemist rahu ja põgenemist argipäevast. Oaaside autorid on Andrea Zittel, Santiago Borja, Office Kersten Geers David Van Severen, Norma Jeane, Alfredo Barsuglia, Elmgreen & Dragset, Irma Cohen, Tom Hengen, Rummu seikluskeskus ja ZA/UM. Näituse autorid on Barcelonas elav arhitekt ja visuaalkunstnik Irma Arribas ning Belgia päritolu videokunstnik ja kuraator Erich Weiss. Näitus on avatud 9. jaanuarini 2022.

Avatud on ka püsinäitused „Elav ruum“ ja „Uuri ruumi!“. Näitusel “Elav Ruum: sajand Eesti arhitektuuri“ on nüüd külalistele teejuhiks audiogiid eesti-, inglise- või venekeelse giidi juhatusel; eraldi kanal on audiogiidis eestikeelse kirjeldustõlke tarvis, mis on mõeldud muuhulgas vaegnägijatele.
Isadepäeval, 14. novembril saab „Elava ruumi“ otsimismängu läbinu muuseumilt kingituse.

Loengud ja tuurid

Sarjas Elav Ruum on kolmapäeval 3. novembril arhitekt Raul Kalvo loeng. Raul Kalvo (1983) on arhitekt, ettevõtte Inphysica Technology asutaja, Eesti Kunstiakadeemia digitaalse geomeetria õppejõud. Tema peamine huvi on ruumiliste andmetega seotud otsuste tegemine ning sellest lähtuv tarkvaraarendus. Lisaks teadustööle tegeleb ta projektidega sisearhitektuurist linnaehituseni.

Elava Ruumi loengus kolmapäeval 17. novembril kõneleb fotograaf Paul Kuimet. Tallinnas elav Paul Kuimet (1984) töötab fotoinstallatsioonide ja 16 mm filmidega, mille teemad ulatuvad maastikest ja arhitektuurist objektide ja kunstiteosteni.

Sarjas Avatud Majad toimub 67. ringkäik reedel 12. novembril kell 16-18 Eesti Rahvusraamatukogus, see on viimane tuur enne maja sulgumist ehitusöödeks. Teejuht on arhitektuuriteadlane Karen Jagodin, näituse „Rahvusraamatukogu vana ja uus algus“ autor. Eesti Rahvusraamatukogu hoone on siinne noorim ehitismälestis, see valmis 1993. Maja autor, arhitekt Raine Karp on öelnud, et enda projekteeritud hoonetest on talle kõige südamelähedasem just rahvusraamatukogu. Raamatutempel kui hoone on väga suur, aga selle tähendus eesti kultuuri jaoks on määratult suurem. Ekskursiooni käigus tehakse majale tiir peale ja põigatakse sisse ruumidesse, mis peatse renoveerimise käigus muutuvad nii oma ilmelt kui ka otstarbelt. Piletid Avatud Majade tuurile (hind 12 eurot) on müügil Piletilevis.

Muuseumi 30. aastapäeva väikesel maketituuril esitleme Soomes Rovaniemi Saarenportti keskuse maketti. Arhitekt Mai Šein pälvis selle tööga 1991. aasta arhitektuurikonkursil I preemia. Maakonnavalitsuse, hotelli, kaubanduskeskuse ja turu kompleksi paari kilomeetri kaugusel Jõuluvanamaast valmis ei ehitatud.

Näitused mujal

Keilas, Harjumaa raamatukogus (Ehitajate tee 1, Keila) on avatud Rootsi puitmajade näitus „Metsade maa Rootsi – uus puitarhitektuur“, mis jõuab publikule tänu koostööle Rootsi Instituudiga. Raamatukogu on avatud esmaspäevast reedeni kl 10-18, laupäeval kl 10-16.

Illuka mõisakoolis (Alutaguse vallas Illuka külas) on mõisakooli sajanda aastapäeva puhul vaatamiseks Eesti Arhitektuurimuuseumi ja Kultuuriministeeriumi koostöös valminud (ränd)näitus „Mõisast kooliks. Eesti Mõisakoolid“.

Lissaboni Arhitektuuritriennaalil Portugalis  väljapanekul „Chronic Conditions: Body and Building“, näeb muuseumi kogust valitud arhitekt Ott Puuraidi töid, Elvasse Verevi järvele loodud veeliugla jt projekte.

Muuseumipoes tasub uudistada ja kingitusi otsida ning leida, aastalõpp ei ole kaugel. Muuseumipoe suure valiku leiate teisipäevast pühapäevani kell 11-18 Rotermanni soolalaos. E-poe valik avatud teile sobival ajal avaneb siin: https://arhitektuurimuuseum.ee/pood/
Iga ost muuseumipoest toetab muuseumit.

Eesti Arhitektuurimuuseum Rotermanni soolalaos on avatud teisipäevast pühapäevani kell 11-18. Piletid maksavad 6 ja 4 eurot.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht