Pühapäeval tutvustab Aulo Padar oma näitust Rotermanni soolalaos

Raamatu kaanel on kujutatud 1984. aastal projekteeritud, aga tänini ehitamata Tallinna ooperi- ja balletiteatri suurt saali.

Eesti Arhitektuurmuuseumis on 20. novembrist külastajaid võlunud näitus Eesti ühe tunnustatuma sisearhitekti Aulo Padari loomingust, avades teda inimese, õppejõu ja ruumiloojana. Näitusega tähistatakse Padari 80. juubelit ning näituseidee algatajad on tema endised õpilased Ahti Grünberg, Maarja Varkki, Kadi Karmann, Sille Pihlak ja Grete Veskiväli. Koos näitusega ilmus ka Karen Jagodini ja Sille Pihlaku koostatud ülevaatlik kataloog ning linastus Maris Kerge portreefilm “Aulo Padar. Joonestatud maailmad”.
Pühapäeval, 21. jaanuaril kell 12 algab kuraatorituur näitusele, aukülalisena juhatab teed Aulo Padar.

Aulo Padari projektidest tähtsaima osa moodustavad avalike hoonete ja endiste kolhoosikeskuste interjöörid. Koostöös arhitekt Toomas Reinuga valmisid Võrumaal Linda kolhoosi peahoone Kobelas (1971–1973) ning Rapla KEK-i peahoone Raplas (1973–1977). Samuti kuulus Padar Moskva olümpiamängudeks ehitatud Pirita purjespordikeskuse (1975–1980) autorite kollektiivi. Tema loomingusse kuulub ka valuutapoe Turist (1981–1982) ning nüüdseks hävinud poliitharidusmaja, hilisema Sakala keskuse (1982–1985) sisearhitektuur. Ka Estonia teatrimaja uuendatud sisekujundus on Aulo Padari töö.
Padaril on olnud õnne kogu karjääri kestel tegeleda rea Eesti arhitektuuri kullafondi kuuluvate hoonetega. Isikupärase autorina lõi ta neisse interjöörid, mis olid või on väärtuslikud nii tervikuna kui üksikesemete tasandil. Padari loomingus kajastub laiemalt Nõukogude perioodi arhitektuuri- ja ruumiloome fenomen ning aina olulisemaks muutub toonaste mastaapsete ruumikontseptsioonide taga olevate tekke- ja ehituslugude dokumenteerimine.

Kui olud lubavad, toimub ehk edaspidi mõne erilise Aulo Padari loodud objekti ühiskülastus.
Näitus Rotermanni soolalalo galeriikorusel on avatud 4. aprillini 2021

21. veebruaril on ülemaailmne giidide päev ja Eesti Arhitektuurimuuseumisse pääseb tasuta. Samas saab muuseumipoest osta kauni ja ülevaatliku kataloogi ja küsida sinna Aulo Padari autogramm. Muuseumisse palume tulla vaid siis, kui olete terve, hoidke tervislikku vahemaad ja kandke maski.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht