Raul Meele ‘luuletekstidpildid’ Vabaduse galeriis

Neljapäevast, 28. märtsist on Vabaduse galeriis avatud eesti kunsti elav klassiku Raul Meele isikunäitus „Kirjad Eesti laululindudelt”. Näitus jääb avatuks 24. aprillini 2024.

Alates eelmise sajandi kuuekümnendate lõpust hakkas Meel “luuletekstikspildiks” (kunstniku enda termin) kokku kirjutama erinevate Eestis esinevate lindude häälitsusi. Kombineerides sellega konkreetse luule, visuaalse luule ja heliluule, on Meel linnulaulu transkribeerinud ning esitlenud enda loomingu seriaalseid tervikuid iseloomustava süstemaatilisusega. Visuaalset ja häälikuhelilist poeesiat luues on kunstnik lähtunud linnuhäälte kirjeldustest, transkriptsioonidest ja kuulamistest. Lisaks linnu-uurijate käsiraamatutes leiduvale teabele on ta tuletanud meelde, mida ise loodusmaastikus viibides on tähele pannud, silmanud ja kuulnud, mõtestanud.

Raul Meel:

„Kõigist uurimuslikest pingutustest hoolimata jäi ikkagi mu kujutletava-sündiva raamatu/raamatute tervikusse tühje kohti. Sinna luuletasin, häälitsesin, laulsin ise lindude eest. Nii veenan võimalikke vaatajaid-lugejaid pidama neid mu raamatuid ikka ennem kahtlemata elavaks luuleks ja kunstiks kui muuks tekstide-kujude kogudeks. [– – –] Mõtlen, et linnu-uurijad reaalseid vaatlusi püüeldes ühtaegu aina uudistavad, ihalevad, kujutavad, poetiseerivad, armastavad linde – kuidas seda ilma luuletamata ja kunstiliselt kujundamata saaks?” – Sissejuhatusest autoriraamatu „Kirjad lindudelt” 1974. aasta esmatrükile.

Vabaduse galerii näitusel on väljas Raul Meele tekstipiltide seeria „Kirjad Eesti laululindudelt”, mis on osa suuremast albumite sarjast „Kirjad Eesti lindudelt”. Selle esimene trükiversioon ilmus autoriraamatus „Kirjad lindudelt” 1974. aastal, toona veel mustvalgel kujul. 2004. aastal ilmus sari autoriraamatus „Kana lendab” ning 32 digitaaltrükis valminud graafilisest lehest koosnevaks teoseks vormistati see 2013. aastal osana Margit Säde Lehni kuraatoriprojektist „Kõndides mööda salateid” Kumu kunstimuuseumi näitusel „Aedade järelu”.

Näitusel eksponeeritud tekste saadavad Fred Jüssi helisalvestised Eestis esinevate lindude häälitsustest.

Raul Meel (snd 1941) on üks Eesti kunsti nimekamaid avangardiste, kes hakkas näitustel esinema 1970. aastate alguses. Ta on tuntud kui konkreetse luule pioneer Eestis, graafik, maalikunstnik, skulptor, installatsiooni- ja tule-performance’i-kunstnik, arvukate kunstnikuraamatute autor ning ühtlasi mesinik. Temaatiliselt läbib Meele loomingut looduse, tehnoloogia ja poeesia ning kunsti suhte mõtestamine; tema looming ühendab visuaalkunsti ja kirjanduse, keele, teksti, sõna, silbi ning muusika, heli, hääle, hääliku.

Meel on näitustel esitlenud rohkem kui 300 autoriraamatut ja -albumit enam kui 50 keeles, osalenud vähemalt 600 grupinäitusel ja tal on olnud üle saja isikunäituse. Ta on pälvinud rohkelt nii rahvusvahelisi kui kodumaiseid kunstiauhindu ning tema teoseid kuulub muuseumi- ja erakogudesse kogu maailmas. Meele raamat „Solomon’s Song of Songs“ (2010, trükiarv 100) asub Herzog August Bibliotheki kogus Wolfenbüttelis Saksamaal ning see on hinnatud maailma üheks originaalsemaks ja kaunimaks raamatuks. Eesti Kunstnike Liitu kuulub Raul Meel alates 1987. aastast.

Vabaduse galeriid toetavad: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, AS Liviko.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht